Helena Tomas, „Početci pismenosti u Europi – prapovijesna pisma Grčke i Cipra“

Knjiga Početci pismenosti u Europi – Prapovijesna pisma Grčke i Cipra govori o prvim pismima nastalima u egejskoj civilizaciji koja je temelj svake kasnije europske civilizacije. Njihovi pisani tragovi govore o njihovoj kulturi i načinu života, ali i o početku onoga što ćemo poslije shvaćati kao europsku kulturu.

Prof. dr. sc. Helena Tomas vodeća je stručnjakinja u Hrvatskoj za egejska pitanja, a jedna je i od vodećih stručnjakinja u svijetu za brončanodobna pisma linear A i linear B. U ovoj se knjizi na temelju pregleda najnovije znanstvene literature, ali i autoričinih istraživanja, donosi sustavan pregled najranijih europskih pisama i načina njihove uporabe, iznose se najnovija tumačenja lineara A i B te ciprominojskog pisma i ciparskog silabičkog pisma.

O autorici

Helena Tomas rođena je u Livnu 1971. godine. Diplomu dvopredmetnoga studija arheologije i grčkoga jezika i književnosti stekla je 1997. godine na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, obranivši diplomski rad iz klasične arheologije (na temu pisma linear A). Godine 1998. upisala je doktorski studij arheologije na Sveučilištu u Oxfordu, Velika Britanija, gdje je i doktorirala 2004. godine s disertacijom „Understanding the transition between Linear A and Linear B script” (pod mentorstvom prof. dr. sc. Johna Benneta).

Unaprijeđena je u zvanje redovitog profesora u trajnom izboru 2024. na Odsjeku za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu, gdje drži redovitu nastavu iz kolegija egejske i klasične arheologije, mikenske epigrafije te grčkog jezika za arheologe. Uključena je i u izvođenje nastave na Poslijediplomskome doktorskom studiju arheologije Filozofskog fakulteta u Zagrebu. U dva mandata bila je pročelnica Odsjeka za arheologiju, a od 2015. voditeljica je Poslijediplomskoga doktorskog studija arheologije Filozofskog fakulteta u Zagrebu. Od 2022. predstojnica je Katedre za klasičnu arheologiju na Odsjeku za arheologiju Filozofskog fakulteta u Zagrebu.

Od stjecanja doktorata više se puta usavršavala u inozemstvu. U tu joj je svrhu dva puta dodijeljena jednogodišnja stipendija fundacije Alexander F. Onassis u Ateni te jednogodišnja stipendija fundacije A. G. Leventis u Nikosiji na Cipru. Obje te stipendije pridonijele su usvajanju znanja i kompetencija potrebnih za pisanje ove knjige. Dodijeljena joj je nagrada Michael Ventris Memorial Award Instituta za klasične studije Sveučilišta u Londonu 2007. godine, namijenjena mladim istraživačima pisma linear B. Jedan je semestar 2018. godine provela kao gostujuća profesorica na Institutu PASP (Program in Aegean Scripts and Prehistory) Odjela za klasične studije Sveučilišta u Austinu.

Helena Tomas sudjelovala je na više od šezdeset znanstvenih skupova, uglavnom u inozemstvu, te održala mnoga predavanja diljem Europe, u Australiji, Kanadi i Sjedinjenim Američkim Državama.


Nakladnik: Školska knjiga

Broj stranica: 356


Izvor:

https://shop.skolskaknjiga.hr/prapovijesna-pisma-grcke-i-cipra-pocetci-pismenosti-u-europi


Odgovori