Temat o Oktobarskoj revoluciji u „Vijencu“

U „Vijencu: književnom listu za umjetnost, kulturu i znanost“ Matice hrvatske objavljen je temat „Stoljeće od Oktobarske revolucije“ u kojem pišu Ivica Miškulin, Ivana Peruško, Željko Kipke i Maja Stanetti.

 

 

Matica hrvatska

 

Vijenac, 619, 23. studenoga 2017.

 

 

Tema

 

 

Ivica Miškulin

 

Jedno razmišljanje o nasljeđu Oktobarske revolucije u povodu stogodišnjice

 

 

Smrtonosni otac i monstruozni mutanti

 

 

Proglašena u ime kruha, mira i slobode, ruska revolucija već se do 1920. pretvorila u oličenje neslobode i tiranije: u tom trenutku na području pod nadzorom boljševika bilo je ustrojeno više od stotinu logora za „rehabilitaciju nepouzdanih elemenata“. Nema područja, regije ili …

 

 

 

Ivana Peruško

 

Odjeci Oktobarske revolucije u književnosti, kazalištu i filmu

 

Oktobar ili deset dana koji su potresli svijet

 

 

Apokaliptičnost i radikalnost dvije su tipične crte oktobarske estetike. Revolucija je rođena nasilno, sa svrhom da pobijedi nasilje. Toga su bili itekako svjesni i oni koji su je podupirali i oni koji su joj se protivili pa su je upravo zbog toga …

 

 

ŽELJKO KIPKE

 

Oktobar i likovnost – pogled nakon stoljeća

 

 

Crna polja Oktobra i situacionizma

 

 

Premda su razlozi za socijalni revolt i umjetničke diverzije bili različiti, čini se da su pozivi na nulto stanje društva i umjetnosti rezultirali bliskim formama, kako u doba proleterske države tako i neposredno prije općeg štrajka u Francuskoj. Nekrofilna je dijalektika u …

 

 

MAJA STANETTI

 

Oktobarska revolucija i muzika

 

 

Masovna pjesma

 

 

Novi sovjetski režim preslagivao je svaku poru života u skladu s novim zadacima. U muzici je jedan od njih bio omasovljenje

 

 

 

Tekstovi iz temata dostupni su na poveznici:

 

http://www.matica.hr/vijenac/619/r/tema/

 

 

Odgovori