Janko Jesenský, „Demokrati“
Preveo Filip Badanjak
Roman Demokrati središnje je djelo glasovitoga slovačkog književnika Janka Jesenskog. Jesenský je romanom ostavio važan dokument o Čehoslovačkoj iz tridesetih godina dvadesetog stoljeća. Iskustvo koje je autor stekao kao političar potaknulo ga je da rasvijetli negativne strane čehoslovačkoga parlamentarizma u razdoblju između dvaju svjetskih ratova. U romanu je satirički prikazao birokratiziranost političkoga sustava i prožetost korupcijom te dao dojmljiv portret društvenih i kulturnih prilika, koje se nisu bitno promijenile od vremena Austro-Ugarske.
Roman je podijeljen u dva dijela. Prvi dio Demokrata u Matici slovačkoj objavljen je 1934, a drugi kod istog nakladnika 1938. Jesenský u romanu vješto isprepleće dva plana priče: ljubavnu priču između protagonista dr. Landíka i mlade kuharice Aničke čiju punu realizaciju sprječavaju razlike u njihovu socijalnom položaju, te karijerni uspon Landíka na društvenoj ljestvici, koji se u Bratislavi nastoji domoći zastupničkoga mjesta te s vremenom stječe deziluzionirani uvid u društvene odnose kao i samodostatan, korumpiran i nedjelotvoran politički sustav onodobne Čehoslovačke.
Roman ima obilježja kritičkoga realizma, no tmurne tonove nadjačavaju humor, satira i ironija. Budući da se radnja većim dijelom odvija u gradu, satirička oštrica Jesenskoga usmjerena prema svim njegovim stanovnicima, od uglednika do prostog puka.
Djelo ima i autobiografskih crta, među kojima je jedna od najuočljivijih portret oca glavnog junaka koji je kao i otac Jesenskog bio kandidat narodnjačke stranke na izborima te je ulagao vlastiti novac u kampanju, a nakon neuspjeha obećani povrat ulaganja nije vidio te je izgubio imanje, a naposljetku i život. Djelo je možda najbolje opisao sam autor: „U Demokratima sam htio opisati ljudske sitničavosti i mane koje se pojavljuju i kod najuzvišenijeg, najboljeg i najvelikodušnijeg čovjeka upravo onako kao i kod malog, sitnog, uskogrudnog građanina. Te sitničavosti i mane čine čovjeka i cijeli život zanimljivim, jer se u njima svatko prepoznaje i vidi svoju ljudsku stranu kao na dlanu… Neka nitko ne traži u mojim likovima poznate, žive osobe. Svaki moj lik sam ja sam i u meni žive svi ti sitničavi ljudi s manama i nedostacima.“
Biblioteka Posebna izdanja, glavni urednik Luka Šeput, likovni urednik Željko Podoreški, grafički urednik Pavao Damjanović, tisak Stega-tisak do.o.o., Zagreb.
Broj stranica: 504
Godina izdanja: 2024.
Izdavač: Matica hrvatska
Mjesto: Zagreb
Autor:
Jedan od najznačajnijih slovačkih pjesnika i prozaika (1874–1945), autor zapaženog pjesničkog i proznog opusa, u kojemu se ističu zbirka pripovijesti Malograđanske priče (1913) i roman Demokrati (1934–1938), satira na političke prilike u čehoslovačkoj republici između dvaju svjetskih ratova.
Izvor i dodatne obavijesti:
https://www.matica.hr/knjige/demokrati-1458/
https://www.matica.hr/novosti/matica-hrvatska-na-interliberu-398/