Predavanje Svetlane Stefanović „Periodika – izvor od prvorazrednog značaja u izučavanju istorije žena i roda u Srbiji i Jugoslaviji 19. i prve polovine 20. veka“ u Beogradu

Naučno odeljenje „Periodika u istoriji srpske književnosti i kulture“ poziva Vas na predavanje dr Svetlane Stefanović, naučne saradnice i više arhivistkinje Arhiva Jugoslavije pod nazivom „Periodika – izvor od prvorazrednog značaja u izučavanju istorije žena i roda u Srbiji i Jugoslaviji 19. i prve polovine 20. veka“.

Predavanje će se održati u utorak, 5. novembra 2024, sa početkom u 12 časova, u Biblioteci Instituta, kao peti događaj u okviru ciklusa predavanja i razgovora „Istraživanja periodike u novim izdanjima Instituta za književnost i umetnost“.

Povod ovom predavanju po pozivu predstavlja objavljivanje zbornika radova Časopis Žena danas (1936–1940): prosvećivanje za revoluciju (34. tom serije Istorija srpske književne periodike), kojem je dr Svetlana Stefanović dala značajan doprinos, ne samo kao autorka članka u uvodnom delu zbornika, već i svojim ukupnim prethodnim radom, kao jedna od pionirskih istraživačica periodike postavivši osnove za sva dalja tumačenja istorije žena, ženskog intelektualnog, književnog i kulturnog nasleđa 19. i 20. veka, pa tako i antifašističkog nasleđa žena Jugoslavije.

Stefanović Svetlana je osnovnu i srednju školu pohađala u Varaždinu i Karlovcu. Studije arheologije i istorije upisala je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Diplomirala je 1994. godine na Katedri za istoriju Jugoslavije sa temom Zadrugarstvo i jugoslovensko činovništvo. Na istoj katedri upisala je i magistarske studije, koje je sa uspehom završila 2001. godine odbranivši magistarski rad Žensko pitanje u beogradskoj štampi i periodici 1918–1941. Tokom 1996. i 1997. godine radila je kao istraživač-saradnik na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Doktorske studije upisala je na Katedri za istoriju Istočne i Jugoistočne Evrope na Fakultetu za istoriju, istoriju umetnosti i orijentalne nauke Univerziteta u Lajpcigu. Doktorski rad pod naslovom Nacija i rod – žene u Srbiji od sredine 19. veka do Drugog svetskog rata (Nation und Geschlecht. Frauen in Serbien von der Mitte des 19. Jahrhunderts bis zum Zweiten Weltkrieg) odbranila je 2013. godine. Objavila je više radova i učestvovala je na nekoliko naučnih skupova u zemlji i inostranstvu (Beograd, Lajpcig, Berlin, Cirih, Prag). Bila je saradnica na više stranih i domaćih projekata: „Herrschaft in Südosteuropa. Kultur- und sozialwissenschaftliche Perspektiven“, 2009–2011, Max-Weber-Kolleg – Erfurt, projekat je finansirala Deutsche Forschungsgemeinschaft (DFG); „Teorija, aktivizam i kulturne/umetničke prakse: feministička štampa u Srbiji 1990-ih i 2000-ih godina“, 2017–2018, Filološkog fakulteta u Beogradu, doktorski kurs je finansirala Fondacija Erste i Wus iz Austrije; „Portal za žensku i rodnu istoriju“, 2019, Istorijskog instituta Beograd, projekat je podržalo Ministarstvo kulture i informisanja. Tokom 2023. godine učestvovala kao predavačica i mentorka u Kursu ženskih studija Fondacije Sonja Drljević (Ženski centar Užice). Bavi se prevashodno društvenom, ženskom i rodnom istorijom u 19. i prvoj polovini 20. veka (ali i u ratnom i socijalističkom periodu) u Srbiji i Jugoslaviji (ženski časopisi, ženska društva, odnos nacija i rod, nacionalni/rodni identiteti).

Od 2017. radi u Arhivu Jugoslavije u Beogradu, prvo na projektu digitalizacije TANJUG-ove foto-građe, a od 2022. u Odeljenju za međuarhivsku saradnju i objavljivanje arhivske građe. Zvanje naučne saradnice stekla je 2019, dok je zvanje više arhivistkinje stekla 2022. godine.


Izvor:

https://www.ikum.org.rs/novost.php?id=409


Odgovori