Predstavljanje knjige Nine Gazivode „Vila Vrbanić arhitekta Viktora Kovačića. Das englische Haus“

Društvo povjesničara umjetnosti Hrvatske i Odjel za likovne umjetnosti Matice hrvatske

ima čast pozvati Vas na predstavljanje monografije

Nina Gazivoda

Vila Vrbanić arhitekta Viktora Kovačića

Das englische Haus

Uvodnom riječju obratit će Vam se predsjednik DPUH-a Dino Milinović

O knjizi će govoriti recenzentice, Irena Kraševac, Milica Japundžić i Marijana Sironić i autorica Nina Gazivoda

Predstavljanje će se održati u četvrtak, 17. listopada 2024. u 12 sati, u Dvorani Jure Petričevića, Matica hrvatska, Strossmayerov trg 4

Radujemo se Vašem dolasku


Arhitekt Viktor Kovačić, Atelijer Kovačić i Ehrlich, projektira i gradi 1910/11. godine jednokatnu obiteljsku vilu za Rudolfa i Miru Vrbanić na Josipovcu 2, (danas ulica Ivana Gorana Kovačića 2), u sjevernom gradskom predjelu Zagreba. Kovačić demonstrira utjecaje English Domestic Revival pokreta i Arts&Crafts arhitekture na prostornu organizaciju, namještanje, opremanje i izvedbu interijera i nekih elemenata eksterijera vile Vrbanić. Razdoblje iznimno kvalitetne produkcije obiteljske stambene arhitekture za čije su projekte zaslužni Richard Norman Shaw, M. H. Baillie Scott, C. F. A. Voysey, C. R. Ashbee (pojedinačno prikazani u knjizi), analitički i sveobuhvatno obrađuje njemački arhitekt Hermann Muthesius u knjizi Das englische Haus (objavljena u Berlinu 1904/05.), nezamjenjivoj pri čitanju Kovačićevih tlocrta i ključnoj u pokušaju rekonstrukcije njezinog fragmentiranog interijera.

Pod utjecajem bečkih revolucionarnih previranja u umjetnosti na razmeđu 19. i 20. stoljeća, prije svega Adolfa Loosa i Josefa Hoffmanna, kao i preko Beča posredovanog engleskog utjecaja, Kovačić inventivno interpretira i projektira vilu kao cjelovitu arhitektonsku realizaciju (od tlocrta i pročelja do mobilijara i interijerne opreme), jednom riječju Gesamtkunstwerka, koji proklamira u zaključnoj rečenici programatskog teksta Moderna arhitektura (1900.).

Visoka kvaliteta života i stanovanja s funkcijama i sadržajima riješenim na način engleskog domaćinstva više srednje klase, ilustrirana je brojnim obiteljskim fotografijama obitelji Vrbanić iz 20-ih i 30-ih godina 20. stoljeća. Objavljen je i prijevod autobiografije Rudolfa Vrbanića.

Monografija u 2 toma, 1019 stranica, 874 fotografija

Izdavač: UPI2MBooks, 2023.

Nina Gazivoda diplomirala je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (povijest umjetnosti i engleski jezik i književnost). Magistrirala je 1997. (Namještaj prema projektima zagrebačkih arhitekata u prvoj četvrtini XX. stoljeća), a doktorirala 2007. godine (Vila Frangeš na Rokovu perivoju u Zagrebu. Suodnos arhitekture i ambijentalne zbirke Frangeš-Mihanović). Od 1991. godine radi u zagrebačkom Gradskom zavodu za zaštitu spomenika kulture i prirode. Istražuje teme iz područja arhitekture, dizajna, slikarstva i kiparstva, radi na valorizaciji i zaštiti spomeničke baštine. Posebice je usredotočena na projektirane interijere gradskih vila sljemenskog područja i stanova donjogradskih višekatnica. Objavila je knjigu Vila Frangeš na Rokovu perivoju u Zagrebu (2008.) i Vila Vrbanić arhitekta Viktora KovačićaDas englische Haus (2023.).


Izvor:

http://www.dpuh.hr/


Odgovori