Aleksandar R. Miletić, „Stambeni pakao. Sistem kontrolisane stanarine u Jugoistočnoj i Istočnoj Srednjoj Evropi, 1914–1930.“

Izdavač: Institut za noviju istoriju Srbije, Beograd

Godina: 2024.

Jezik: srpski, 317 str.


Predmet analize u ovoj monografiji su društvene, ekonomske i političke implikacije dugoročne primene stambenog zakonodavstva, koje je u početku bilo projektovano samo kao set mera „privremenog“ i „ograničenog“ karaktera. Jedinice istraživanja su po dve države Jugoistočne (Jugoslavija i Bugarska) i Istočne Srednje Evrope (Čehoslovačka i Poljska), koje su komparativno dovedene u vezu sa zemljama Srednje (Austrija i Nemačka) i Zapadne Evrope (Francuska i Ujedinjeno Kraljevstvo) i Skandinavije (Norveška i Finska), ali i sovjetske Rusije i američke države Njujork. Hronološki, monografija pokriva period Prvog svetskog rata i međuratni period do 1930, međutim, najveća pažnja posvećena je periodu najintenzivnije primene i razvoja državne intervencije između 1914 i 1924. Monografija se završava 1930. s obzirom na to da je te godine bio u potpunosti ukinut sistem zaštite stanara u Kraljevini Jugoslaviji. Pošto se Bugarska još 1926. vratila na predratni laissez faire režim zakupnine, od 1930. možemo smatrati da je režim vanrednog stanja u domenu zakupnih odnosa u jugoistočnoj Evropi prestao da postoji. Period tridesetih godina prošlog veka samo je površno pokriven kako bi se do kraja ispratila institucionalna istorija državne intervencije. Naime, tokom tog perioda je sistem državne kontrole nastavio da funkcioniše po inerciji i u smanjenom obimu u Poljskoj i Čehoslovačkoj.


Sadržaj

Predgovor

Uvod

Kratka istorija sistema kontrolisane stanarine

Leksimetrijska analiza sistema kontrolisane stanarine

Razvoj SKS-a u Jugoistočnoj i Istočnoj Srednjoj Evropi

Interesno organizovanje stanara i stanodavaca

Političke stranke i stambeni sporovi

Zloupotrebe statusa „zaštićenog stanara“

Preplet etatizma, tzv. male korupcije i klijentelizma

Mikroistorija sistema kontrolisane stanarine

Zaključak

Summary

Izvori i literatura

Imenski registar

Predmetni i geografski registar

Biografija autora


Struktura knjige je dobro postavljena, koncepcijski i teorijski okvir su dati u uvod nom poglavlju, ali su takođe konzistentno prisutni u radu sve do zaključnih pasusa. Metodologija je inovativna, a pristup problemu interdisciplinaran i mnogostran u komparativnom smislu, ali i u primeni različite optike pristupanja problemu (mikro, makro, mezo nivo posmatranja). Za domaću i regionalnu istoriografiju ova knjiga će predstavljati značajan doprinos u svim nabrojanim oblastima ekonomske i društvene istorije. (iz recenzije prof. dr Dubravke Stojanović)


Izvor:

https://inis.bg.ac.rs/lat/monografije-baza/108/2024/07/09/stambeni-pakao_-sistem-kontrolisane-stanarine-u-jugoistocnoj-i-istocnoj-srednjoj-evropi-19141930.html

https://inis.bg.ac.rs/lat/monografije/16/2024/07/09/stambeni-pakao_-sistem-kontrolisane-stanarine-u-jugoistocnoj-i-istocnoj-srednjoj-evropi-19141930.html


Odgovori