Stijepo Obad, “Dalmacija u modernosti”

Uredili: Nikša Varezić i Marko Trogrlić

Filozofski fakultet u Splitu – Sveučilište u Zadru, Split – Zadar, 2024., 365 str.


Nakon što je 2014. godine objavljen prvi svezak odabranih radova pok. prof. dr. sc. Stijepa Obada (Pridvorje, Konavle , 11. I. 1930 – Zadar , 8. IV. 2021) pod naslovom Dalmacija u novijoj hrvatskoj povijesti i kulturi a koju je, u izdanju Sveučilišta u Zadru, priredio Ante Bralić, drugi svezak Obadovih odabranih radova – njih 24 – pod skupnim naslovom Dalmacija u modernosti uredili su Nikša Varezić i Marko Trogrlić s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Splitu, u suizdanju Filozofskog fakulteta u Splitu i Sveučilišta u Zadru. Tu su sabrani oni radovi koji, mogli bismo kazati, kao svojevrsni pars pro toto označuju Profesoru Obadu posebno drage teme, poput onih o dalmatinskom društvu 1848./49. godine, o seljačkom pitanju u Dalmaciji tih istih burnih godina, o Dalmaciji u preporodnom dobu, o hrvatskim društvima u Boki kotorskoj te, konačno, o težaštvu i hajdučiji u Dalmaciji. Donesena su ovdje i dva rada koji tematski, mogli bismo kazati, nadilaze dalmatinske granice: onaj o Napuljskoj  revoluciji iz 1821., te onaj o sukobu talijanskih i austrijskih interesa na Jadranu revolucionarne 1848./49. godine. Knjigu otvara urednički predgovor, a zaključuju indeksi imena i mjesta.

Našoj je historiografskoj javnosti vrlo dobro poznato da je u fokusu znanstveno-istraživačkog rada prof. Stijepa Obada bila u prvom redu novovjekovna povijest Dalmacije, napose povijest dalmatinskog sela od druge polovice 18. stoljeća pa sve do konca Prvoga svjetskog rata. No, kad se u cjelini sagleda njegov znanstveni opus, jasno je da zapravo nema tema iz novovjekovne povijesti Dalmacije koje na ovaj ili onaj način nije dotaknuo: od gospodarskih, političkih i socijalnih pitanja dalmatinskih gradova, gradića, prigradskih sredina i naših sela, zatim, pitanja vezanih uz pretpreporodno i preporodno razdoblje, onih iz povijesti školstva pa sve do zdravstva i zadrugarstva u Dalmaciji. U svojem dugom i plodnom znanstvenom i nastavnom djelovanju dotaknuo je i povijest turizma i povijest novinstva kao i vanjske – i one političke i one kulturne – utjecaje na dalmatinsko društvo, kao posljedica sukoba interesa velikih sila na istočnom Jadranu –  posebno draga tema Profesorovih i fakultetskih i javnih predavanja. Prof. Obad se od hrvatskih povjesničara historiografski uhvatio u koštac s razdobljem Neoapsolutizma u Dalmaciji. A da mu je Boka kotorska i njezina novija povijest posebno bila na srcu mogu, uz njegove radove na tu temu, posvjedočiti svi oni koji su ga poznavali i slušali.

Urednici će u Predgovoru, među ostalim, istaknuti i slijedeće: „Uzevši u obzir okolnosti u kojima je profesor Obad istraživao, pisao i objavljivao te mogućnosti s kojima je raspolagao, ne možemo se iskreno ne diviti njegovim historiografskim intuicijama i postignućima. Možda će se oni našem današnjem čitatelju, a napose povjesničaru, s pozicija naših novijih historiografskih postignuća i spoznaja, ponegdje u svojim izvodima i zaključcima činiti prevladanima, no to u cjelini nipošto neće umanjiti njihovu vrijednost, niti im oduzeti one originalne naglaske i intuicije koje je profesor naslućivao, pronalazio, elaborirao i sintetizirao, a koji svjedoče o njegovom golemom istraživačkom trudu, pa i zanosu, koji ga je u svemu tomu nosio, a koji je uvijek u svojoj najdubljoj srži bio i ostao historiografski.“

Knjiga, uz to što je bogata sadržajem, zaista je lijepe grafičke, unutarnje i vanjske, opreme. Ona i njezino objavljivanje, po riječima urednika, jesu i izričaj njihove osobne zahvalnosti profesoru Stijepu Obadu, njihov dug njegovoj ljudskoj dobroti, znanstvenoj čestitosti i profesorskoj veličini. Nema nikakve dvojbe da će svi oni koji ovu knjigu uzmu u ruke i njome se budu služili osjetiti barem nešto od onog duha Obadove višedesetljetne, mnogim preprekama i izazovima unatoč, uporne historiografske marljivosti.



Iz recenzija:

„Zbirka radova prof. dr. Stijepa Obada, sakupljena u jednom svesku obuhvaća širok raspon dalmatinskih tema – od razdoblja početka tzv. Druge austrijske uprave pa sve do konca Prvog svjetskog rata. Sve radove odlikuje jasnoća i sintetičnost. Riječ je o nezaobilaznim temama dalmatinske povijesti 19. stoljeća: o Dalmaciji revolucionarne 1848./49. godine, o pokretanju i izlaženju „Zore Dalmatinske“, o problemima razvoja hrvatskog sela, o hajdučiji u Dalmaciji, o pitanjima vezanim za Hrvatski narodni preporod u Splitu, Trogir, Pagu, Rabu te splitskoj zagori, o dalmatinskom školstvu, razvoju radničkog pitanja te nezaobilaznim dubrovačkim temama. Znanstveni opus dr. sc. Stijepa Obada u potpunosti se zasniva na relevantnim izvorima i literaturi. Očituje se ne samo temeljito poznavanje materije o dalmatinskim temama, nego i njihova uklopljenost u širi kontekst ondašnje zajednice naroda – Habsburške Monarhije.“

prof. dr. sc. Mladenko Domazet


Nema nikakve dvojbe da će ovaj svezak biti od goleme pomoći svima koji se bave hrvatskom poviješću 19. stoljeća, napose dalmatinskim političkim, ali i socijalnim, ekonomskim i drugim pitanjima. Ovaj urednički naslov konačno, na jednom mjestu sabire najznačajnije radove, koji su objavljivani po raznim zbornicima i časopisima tijekom duge i plodonosne znanstvene karijere prof. dr. sc. Stijepa Obada — jednog od najvrsnijih poznavatelja dalmatinske povijesti 19. i prvih desetljeća 20. stoljeća — čiji opus predstavlja nezaobilaznu polazišnu točku u svakom nastojanju profesionalnog bavljenja tim temama.“

izv. prof. dr. sc. Marko Rimac


Odgovori