Peter Burke, „Globalna istorija neznanja“

Objavljeno je srpsko izdanje knjige Petera Burkea „Globalna istorija neznanja“, o čijem smo engleskom izvorniku prethodno već obavijestili na portalu.


Globalna istorija neznanja

Piter Berk

S engleskog preveo Ivan Janković

Godina izdanja: 2024

Broj strana: 288


„Globalna istorija neznanja istražuje bezbroj načina na koje ne-znanje utice na naš život, ponekad dobro, ponekad loše.“

Majkl Dirda, Washington Post


Bogata, široka istorija neznanja u svim oblicima, od antike do danas, koju je autor posvetio „učiteljima i učiteljicama ovog sveta, herojima i heroinama svakodnevnog truda da se izleči neznanje“.

Kroz istoriju, svako doba je o sebi mislilo da poseduje više znanja od prethodnog. Renesansni humanisti su na srednji vek gledali kao na eru tame, prosvetiteljski mislioci su pokušavali da pometu sujeverje razumom, moderna država blagostanja je nastojala da ubije „giganta“ neznanja, a u današnjem hiperpovezanom svetu naizgled neograničene informacije lako su nam dostupne. Ali šta je sa znanjem izgubljenim tokom vekova? Da li smo zaista manje neuki od naših predaka? 

U ovoj izuzetno originalnoj knjizi Piter Berk istražuje dugu istoriju neznanja čovečanstva o religiji i nauci, ratu i politici, biznisu i katastrofama i otkriva izuzetne priče o mnogim oblicima neznanja – istinskog ili lažnog, svesnog i nesvesnog –
od političara koji su prekrojili evropske granice 1919. do politike uzbunjivanja i poricanja klimatskih promena. Rezultat je živo istraživanje ljudskog znanja kroz vekove i važnost prepoznavanja njegovih granica.


„Ova Berkova knjiga deklaracija je ljubavi prema obrazovanju, koju bi trebalo da pročita svako kome je stalo da sagleda odnos između varljivog populizma i odsustva znanja.“

Stefan Bauer, History Today

„Berk piše na zanimljiv način o preopterećenju informacijama… Njegova riznica priča i ozbiljan humor čine ovo delo neodoljivim i čak zabavnim štivom.“

Džonatan Self, Country Life

„Bogata, fascinantna knjiga zašuđujućeg opsega. Berk utiskuje potrebu za strahopoštovanjem i poniznošću spram toga koliko čovečanstvo ne zna ili odbija da zna i kako se ovaj problem premešta i pojavljuje kroz epohe.“

Linzi Makgoj


Piter Berk (1937) britanski je istoričar, profesor emeritus kulturne istorije na Kembričkom univerzitetu i doživotni istaknuti član Koledža Emanuel.  Autor je velikog broja važnih knjiga, prevedenih na više od trideset jezika, među kojima su: Umetnost razgovora, Društvena istorija znanja I i II, Šta je istorija znanja?, Univerzalni čovek: Istorija kulture od Leonarda da Vinčija do Suzan Zontag… Na srpski jezik prevedeni su sledeći naslovi: Društvena istorija medija: od Gutenberga do interneta, Osnovi kulturne istorije, Istorija i društvena teorija, Francuska istorijska revolucija. Škola Anala: 1929–1989, Globalna istorija neznanja (2023, Geopoetika, 2024). Godine 1998. Piter Berk je dobio Erazmovu medalju Evropske akademije, i počasni je doktor univerziteta u Lundu, Kopenhagenu i Bukureštu. Berk je poznat kao istoričar ne samo ranog novog veka, već i kao istoričar koji naglašava relevantnost društvene i kulturne istorije za savremena pitanja.


Izvor:

https://geopoetika.com/o-knjizi/1858/globalna-istorija-neznanja


Prethodni prilozi na portalu Historiografija.hr:


Odgovori