Amila Kasumović i Sandra Biletić, “Dekodiranje arhiva: Strategije čitanja arhivske građe na primjeru Komisije za poslove Bosne i Hercegovine (1878-1879)”

Sa zadovoljstvom objavljujemo da je publicirano online izdanje knjige “Dekodiranje arhiva: Strategije čitanja arhivske građe na primjeru Komisije za poslove Bosne i Hercegovine (1878-1879)” čije su autorice prof.dr. Amila Kasumović (Odsjek za historiju, Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet) i viša arhivistica Sandra Biletić (Arhiv Bosne i Hercegovine).

Ovo naučno djelo je rezultat izdavačke saradnje Univerzitet u Sarajevu – Filozofski fakultet i Arhiva Bosne i Hercegovine.

Knjiga “Dekodiranje arhiva: Strategije čitanja arhivske građe na primjeru Komisije za poslove Bosne i Hercegovine (1878-1879)” je prošla stručni urednički postupak kroz Centar za historijska istraživanja i svim zainteresiran čitateljima besplatno je dostupna na linku:

https://ebooks.ff.unsa.ba/index.php/ebooks_ffunsa/catalog/book/104


O knjizi:

Knjiga Dekodiranje arhiva: Strategije čitanja arhivske građe na primjeru Komisije za poslove Bosne i Hercegovine (1878‒1879) bavi se konceptom arhivskog obrata u kojem se arhiv ne posmatra isključivo kao repozitorij i kuća sjećanja, nego i kao ideja i, fukoovski rečeno, zakon o onome što smije biti rečeno. Sam arhiv može biti predmetom istraživanja, pogotovo kada je on dijelom kolonijalne baštine, kao što je slučaj s građom analiziranom u ovoj knjizi te kada je njegovo dekodiranje opterećeno tzv. kolonijalnom situacijom koju je Habsburška Monarhija razvila prema Bosni i Hercegovini u četrdeset godina svoje uprave. Budući da su arhivi oduvijek bili povezani s centrima moći, koji su određivali šta će biti zapisano, sačuvano i preneseno budućim naraštajima, u knjizi se nastoji utvrditi na koje sve načine, imajući navedeno u vidu, možemo pristupiti čitanju takvog materijala koji nas može odvesti u različitim pravcima. Također, ideja Dekodiranja arhiva jeste da je arhivska materija vrlo fluidna te da joj se oblik mijenja ovisno o tipu istraživanja i pitanjima koja joj se postave. Građa Komisije za poslove Bosne i Hercegovine, koja je djelovala od jeseni 1878. do proljeća 1879. godine, iznimno je interesantna za istraživanje jer osvjetljava vrlo turbulentan period bosanskohercegovačke povijesti: okončanje Velike istočne krize i uspostavu austrougarske vlasti u Bosni 1878. uz sve izazove koje je prijelaz s osmanskog na austrougarski administrativni upravni sustav podrazumijevao. Nadamo se da će naša knjiga podstaknuti istraživače da obrate pažnju na ovu vrijednu građu i posvete svoja buduća istraživanja promjeni upravne paradigme u Bosni i Hercegovini 1878. godine.


Izvori:

https://www.ff.unsa.ba/index.php/bs/projekti-centra-za-historijska-istrazivanja/18631-objavljena-knjiga-dekodiranje-arhiva-strategije-citanja-arhivske-grade-na-primjeru-komisije-za-poslove-bosne-i-hercegovine-1878-1879

https://historiografija.ba/article.php?id=2291


Odgovori