[Seminar o knjizi] Jovan Bajford – Genocid u Nezavisnoj državi Hrvatskoj na slikama (ShoahLab)

Jun 9 / 12:00 CET / IFDT / Beograd


Genocid u Nezavisnoj državi Hrvatskoj na slikama nastoji da popuni neke praznine u postojećoj literaturi analizom vizuelne kulture zverstava u bivšoj Jugoslaviji. Njena glavna tema su istorija i politika vizuelnog predstavljanja najkrvavijeg, ali i najkontroverznijeg događaja iz vremena nacističke okupacije Jugoslavije, događaja koji je u političkom smislu prouzrokovao i najveće podele – reč je o genocidnom nasilju nad Srbima, Jevrejima i Romima u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.

Knjiga istražuje kako su ustaška zlodela predstavljana na javnim izložbama, u dokumentarnim filmovima, knjigama i štampi od 1945. godine do danas, s posebnim osvrtom na političku dimenziju slika zverstava. Ona ukazuje na to kako su fotografije ustaških zločina, u različitim vremenima i među raznim zajednicama sećanja i zainteresovanim stranama, selektivno korišćene s ciljem da rade različite stvari: da neposredno posle rata opravdaju odmazdu nad kolaboracionistima i drugim saradnicima okupatora, da potkrepe diskurse o nacionalnom jedinstvu koji su bili temelj socijalističke Jugoslavije ili da u postkomunističkoj eri služe kao oslonac različitih nacionalističkih programa i postanu deo ‘pripreme’ jugoslovenskih ratova iz 90-ih godina.

U istraživanju ovog do sada zanemarenog aspekta jugoslovenske istorije i vizuelne kulture, Jovan Bajford ukazuje na zamršene veze političkih, kulturnih i psiholoških faktora koji objašnjavaju moć slika zverstava da oblikuju kolektivno sećanje.

Učesnici:

  • Olga Manojlović Pintar, Institut za noviju istoriju Srbije
  • Gavro Burazor, istoričar
  • Dragana Stojanović, Fakultet za medije i komunikacije
  • Milovan Pisari, Institut za filozofiju i društvenu teoriju

Razgovor moderira: Marija Velinov, Institut za filozofiju i društvenu teoriju

Jovan Bajford je profesor psihologije i istorije na Otvorenom univerzitetu u Velikoj Britaniji. Bavi se interdisciplinarnim studijama društvenih i psiholoških aspekata zajedničkih uverenja i kolektivnog sećanja, te odnosom između psihologije i istorije uopšte. Autor je knjiga i tekstova o teorijama zavere, antisemitizmu i sećanju na Holokaust.


Izvor:


Odgovori