Oleg Hlevnjuk, „Staljin. Život jednog vođe“

Najbolja i najpotpunija biografija Josifa Visarionoviča Staljina.
Knjiga uzbudljiva kao najbolji istorijski roman. Kapitalno delo moderne istoriografije.
Nastala na osnovu dugogodišnjih istraživanja, a dobrim delom i zahvaljujući dokumentima iz arhiva otvorenih u proteklih trideset godina, knjiga Staljin. Život jednog vođe prati Staljinov život od ranog detinjstva, školovanja i ulaska u komunistički pokret, vremena zatvora u Sibiru i ilegalnog rada, preko Oktobarske revolucije i godina Lenjinove vlasti, Lenjinove smrti i ogorčene borbe za vlast u vrhu SSSR u kojoj pobeđuje Staljin, čistki i montiranih procesa, neprestanog širenja vlasti i kontrole nad čitavim društvom i državom, vremena zatvora i GULAG-a, Sibira i prinudnog otkupa, Drugog svetskog rata i posleratnih godina vlasti, sve do Staljinove smrti i prvih dana, nedelja, meseci i godina posle toga.
Opisujući Staljinov život i karakter, pogled na svet i mehanizam vladanja, surovost vladara i njegove namere, Hlevnjuk je istovremeno napisao nezaobilaznu istoriju Rusije i Sovjetskog Saveza u doba Staljina.
Hlevnjuk odgovara na važna pitanja:
Kako je Staljin došao na vlast?
Kako je pobedio svoje protivnike u nekoliko ciklusa borbe za vlast?
Kako je pod svojom apsolutnom vlašću i kontrolom držao tako veliku zemlju u dugom vremenskom periodu?
Kako je, zapravo, vladao i u šta je tačno verovao?
Koji su mu bili planovi i kakve su mu bile namere?
Ko su mu sve bili protivnici i kako se odnosio prema njima?
Hlevnjuk izbliza, na osnovu ogromne literature, građe i izvora, prikazuje Staljinov i privatni i javni život, i Staljina u svakodnevnim odnosima i Staljina u surovoj borbi za vlast.
Dragocena knjiga za razumevanje jednog čoveka, jednog vremena, jedne ideologije i jednog modela vlasti.
Knjiga Staljin. Život jednog vođe prevedena je na više svetskih jezika.

O autoru

Oleg Vitaljevič Hlevnjuk (Vinica, 1959), jedan od vodećih ruskih istoričara XX veka, posebno posvećen istoriji sovjetske epohe i istoriji staljinizma.
Kandidat istorijskih nauka postao je 1987. disertacijom „Promena kulturne slike gradskih radnika u SSSR 1926–1939.“, dok je doktor istorijskih nauka postao 1997. godine disertacijom „Politbiro Centralnog komiteta Svesavezne komunističke partije boljševika tridesetih godina: mehanizmi političke moći u SSSR“.
Od 2011. godine profesor je Katedre za rusku istoriju XX-XXI veka Istorijskog fakulteta Moskovskog državnog univerziteta. Od 2014. radi kao vodeći naučni saradnik u Međunarodnom centru za istoriju i sociologiju Drugog svetskog rata i njegove posledice, i kao profesor na Katedri za istoriju Fakulteta humanističkih nauka Visoke škole ekonomije.
Oleg Hlevnjuk je glavni stručnjak Državnog arhiva Ruske Federacije. Pod njegovim uredništvom objavljen je niz zbirki dokumenata o istoriji SSSR dvadesetih i šezdesetih godina XX veka.
Dopisni član Кraljevskog istorijskog društva (Velika Britanija), član uređivačkog odbora časopisa Slavonica, kourednik serije Dokumenti sovjetske istorije, član uredništava časopisa Ruska istorija, Novi istorijski glasnik, Сahiers du Monde Russerufr, Kritika. Explorations in Russian and Eurasian History, urednik serije knjiga i član Organizacionog odbora ciklusa konferencija Istorija staljinizma.
Radovi Olega Hlevnjuka prevedeni su na engleski, nemački, francuski, italijanski i druge jezike.
Dobitnik je Nagrade „Društvena misao“.
Najvažnije knjige: Sve počinje od čoveka: uloga ljudskog faktora u socijalističkoj izgradnji. Rezultati i pouke tridesetih (s V. A. Kozlovim; 1988), Udarnici prve petoletke (1989), XVIII partijska konferencija: Vreme, problemi, rešenja (1991), 1937: konfrontacija (1991), 1937: Staljin, NKVD i sovjetsko društvo (1992), Staljin i Ordžonikidze: sukobi u Politbirou tridesetih godina (1993), Politbiro. Mehanizmi političke moći tridesetih (1996), Zatvorenici na gradilištima komunizma. GULAG i energetski objekti u SSSR. Zbirka dokumenata i fotografija (sa S. V. Mironenkom; 2008), Gospodar. Staljin i uspostavljanje staljinističke diktature (2010), Hladni mir. Staljin i kraj staljinističke diktature (s J. Gorlickim; 2011), Staljin. Život jednog vođe (2015), Državna diktatura. Mreže, lojalnost i institucionalne promene u Sovjetskom Savezu (s J. Gorlickim; 2020).

Kritike

„Niko bolje od Olega Hlevnjuka ne poznaje svе elemente sovjetske vlasti u Staljinovo doba. Njegova veličanstvena knjiga nesumnjivo će postati obrazac za buduće biografije sovjetskog diktatora.“

Jan Plamper, istoričar

„Ova sjajna i otkrivalačka knjiga potvrđuje da je Hlevnjuk verovatno najbolji savremeni stručnjak za Staljinovo doba.“

Sajmon Sibag Montefjore, pisac knjige Mladi Staljin

„Sadržajna, bez praznog hoda, ova knjiga je ispunjena činjenicama koje su pažljivo proverene u dokumentarnim izvorima. Ovo je objektivni pogled na Staljina – diktatora i vođu – i na totalitarni sistem koji je on stvorio. Knjiga daje jasnu sliku o tome koliko je opasan i nestabilan svaki takav sistem.“

Nikolaj Svanidze, istoričar


Izvor:


Odgovori