Izložba i publikacija “Hrvatsko-ukrajinski odnosi i paralele, iz vizure Filozofskog fakulteta u Zagrebu”

Kao što smo već najavljivali, na Filozofskom fakultetu u Zagrebu otvorena je 28. travnja 2022. izložba “Hrvatsko-ukrajinski odnosi i paralele, iz vizure Filozofskog fakulteta u Zagrebu”. Tom prilikom objavljena je istoimena publikacija s proširenim tekstovima koji su činili osnovu izložbe. Opširnije u nastavku.


Izložba ‘Hrvatsko-ukrajinski odnosi i paralele iz vizure Filozofskog fakulteta u Zagrebu’

Jučer je na Filozofskom fakultetu otvorena izložba Hrvatsko-ukrajinski odnosi i paralele iz vizure Filozofskog fakulteta u Zagrebu. U jeku niza humanitarnih akcija čitavog svijeta pa tako i Republike Hrvatske, Filozofski fakultet odlučio je zabilježiti svoje duboke znanstvene, kulturne i obrazovne veze s narodom Ukrajine. Naše su se slutnje kako samo izložba neće biti dovoljna za jasan prikaz kulturnih i znanstvenih veza ubrzo obistinile pa je u izdanju FF pressa objavljena i publikacija koja prati izložbu.

Trenutno Filozofski fakultet prima najviše studenata izbjeglih iz Ukrajine, trenutno svi profesori i studenti s Katedre za ukrajinski jezik i književnost i Ukrajinci i Hrvati pomažu kao volonteri u prevođenju, u komunikaciji, u integraciji svih naših ukrajinskih prijatelja.

Upravo je stoga Filozofski fakultet stožerna ustanova integracije Ukrajinaca izbjeglih u Hrvatsku. S druge strane, Filozofski fakultet ima duboke i višestoljetne veze s Ukrajinom počevši od poučavanja ukrajinskog dulje od 50 godina, a posebno zahvaljujući studiju koji će sad slaviti 25 godina postojanja, s nizom znanstvenih veza u povijesnim znanostima, a te veze postoje i razvijaju se zbog zajedničkih korijena etnogeneze Hrvata i Ukrajinaca.

Izložbu i knjigu o hrvatsko-ukrajinskim odnosima i paralelama iz vizure Filozofskog fakulteta u Zagrebu osmislili su Miljenko Jurković, Damir Agičić i Krešimir Filipec, a u njezinoj su realizaciji sudjelovali: Neven Budak, Igor Marko Gligorić, Borislav Grgin, Branimir Janković, Vjeran Kursar, Hrvoje Petrić, Marijeta Rajković Iveta, Filip Šimetin Šegvić i Nataša Štefanec. Panoe i knjigu grafički je oblikovao Boris Bui. U radu na projektu sudjelovali su i Tetyana Fuderer i Maksim Kamenjecki.

Fotogalerija:


Hrvatsko-ukrajinski odnosi i paralele: iz vizure Filozofskog fakulteta u Zagrebu

Uredili: Damir Agičić, Miljenko Jurković

Zagreb: Filozofski fakultet, FF press, 2022., 78 str.


Sadržaj


Miljenko Jurković

Hrvatsko-ukrajinski odnosi i paralele, iz vizure Filozofskog fakulteta u Zagrebu


Krešimir Filipec

Prethistorija i stara povijest Hrvata na području današnje Ukrajine


Krešimir Filipec

Velika ili Bijela Hrvatska / Dvije Hrvatske u 10. stoljeću


Borislav Grgin

U zajedničkom kraljevstvu


Nataša Štefanec – Vjeran Kursar

Vojna krajina i Ukrajina u ranom novom vijeku


Hrvoje Petrić

Fragmenti o ukrajinsko-hrvatskim gospodarskim dodirima od 18. stoljeća do danas


Filip Šimetin Šegvić

Galicija i stradanja hrvatskih vojnika u I. svjetskom ratu


Branimir Janković

Ljudi, zapisi i predodžbe u pokretu: kulturna povijest hrvatsko-ukrajinskih veza


Igor Marko Gligorić

Hrvatsko-ukrajinska jezična, književna i kulturna suradnja danas


Damir Agičić

Studij ukrajinskoga jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu u Zagrebu


Marijeta Rajković Iveta

Ukrajinska nacionalna manjina u Republici Hrvatskoj


Izložba Hrvatsko-ukrajinski odnosi i paralele


O izložbi:

https://www.matica.hr/hr/717/izlozba-hrvatsko-ukrajinski-odnosi-i-paralele-iz-vizure-filozofskog-fakulteta-u-zagrebu-33510/


Odgovori