90. obljetnica osnutka Radničke biblioteke u Zagrebu


RADNIČKA BIBLIOTEKA (Zagreb) – osnutak


 


Datum


8.1.1927.


 


Radnička biblioteka danas djeluje u sklopu Knjižnica grada Zagreba pod nazivom Knjižnica Božidara Adžije. Knjižnica Božidara Adžije (poznata kao Radnička biblioteka) narodna je i znanstvena knjižnica specijalizirana za društveno-humanističko područje. Osnovala ju je Radnička komora u Zagrebu 8. siječnja 1927. godine, a djelovala je pri kulturno-prosvjetnom odjelu Komore. Radnička biblioteka “Božidar Adžija” bila je središnja knjižnica za ostale radničke knjižnice i čitaonice Hrvatske. Prve prostorije u kojima je smještena knjižnica bile su na Svačićevom trgu 17. Iako namijenjena svim građanima (posebno radnicima i inteligenciji) nije djelovala samostalno. Prvi upravitelj bio je dr. Božidar Adžija. Kasnije je Knjižnica preseljena u Haulikovu 10 kada je dobila i čitaonicu. Izgradnjom nove komorine zgrade na Krešimirovom trgu 2, godine 1938. Knjižnica se preselila u novi namjenski izgrađen prostor gdje se nalazi i danas. Knjižnica je privremeno zatvorena za javnost od 1941. do 1945., a tadašnji upravitelj, književnik Stanislav Šimić, zaslužan je za očuvanje cjelokupnog knjižnog fonda u ratnim godinama. Šime Vučetić, književnik, bio je prvi poslijeratni upravitelj. U razdoblju od 1950. do 1962. godine knjižnicu je vodio Vladimir Vujnović. Unapređenjem poslovanja, sa ciljem da korisnicima osigura bolju dostupnost knjižnog fonda, utemeljio je predmetni katalog koji se uređuje i dopunjava do danas. U to vrijeme, s namjerom popularizacije knjige, pokrenuta je i poznata tribina Književni petak koja je pri Radničkoj biblioteci uspješno djelovala više godina. Od 1962. godine knjižnica djeluje u sastavu “Centra za dokumentaciju i informacije o suvremenom radničkom pokretu Božidar Adžija”. Godine 1967. ponovo počinje djelovati kao samostalna i javna knjižnica pod vodstvom Vere Mudri-Škunce koja je pokrenula i 1970. godine integrirala Radničku biblioteku i Gradsku knjižnicu s ciljem stvaranja jedinstvene mreže narodnih Knjižnica grada Zagreba.


 


MUDRI-Škunca, V. Radnička biblioteka u Zagrebu između dva rata. // VBH. 12 : 1/2(1966). Str. 1-43.


 


Izvor: http://www.kgz.hr/Kalendar/default.aspx?id=2682


 



 


1926. godina i otvorenje Radničke knjižnice


 


Izložba


22.12.2016. – 31.01.2017.


Knjižnica Božidara Adžije


 


 


 Knjižnica Božidara Adžije ovih dana obilježava okruglu obljetnicu. Naime, proslaviti će punih 90 godina postojanja. Tim povodom pripremljena je izložba o znamenitostima i događajima koji su obilježili razdoblje samih početaka Knjižnice. Izložba u prostoru Knjižnice, svjedoči o njezinoj povijesti i iznimnom značaju za onodobnu radničku publiku.


 


Najprije je otvorena Radnička čitaonica, kojoj je zadatak, da radničkoj čitalačkoj publici pruži ono najnužnije iz domaće i strane novinske i revijalne štampe, da se radnici putem nje upoznaju sa dnevnim pojavama svih grana javnog života, a pogotovu sa pojavama u radničkom pokretu, kako kod kuće tako i na strani. Čitaonica i ono što je u njoj nalazimo živi je pregled događaja sadašnjice, svakodnevnog života; i dok nam knjiga, iz bilo koje grane literature, prikazuje već prošle događaje i međusobno vezuje pojedine probleme i njihove uzroke, dotle nam dnevna štampa, novinska i revijalna, prikazuje i analizira pojave u samom momentu kad se one zbivaju. Danas već naša čitaonica ima – što stranih, a što domaćih – novina 35 a revija 30. Radnička čitaonica je potreban most k onome što je komora smatrala najvažnijim, a to je Radnička biblioteka, čijemu se otvorenju danas pristupa.


 


 Jedna radnička kuluturna proslava // Crvena zastava (14. 1. 1927.)


 


Izvor: http://www.kgz.hr/hr/dogadjanja/1926-godina-i-otvorenje-radnicke-knjiznice/35891


 



 


Badnjak 1890. godina: rođenje utemeljitelja Radničke čitaonice i biblioteke u Zagrebu, dr. Božidara Adžije (1890 – 1941)


 


Izložba


21.12.2016. – 31.01.2017.


Knjižnica Božidara Adžije


Martina Strbad 


 


 


 Povodom obljetnice rođenja dr. Božidara Adžije, te u sklopu izložbe “1926. godina i otvorenje Radničke knjižnice“ u prostoru studijske čitaonice postavili smo mali podsjetnik na život i djelo dr. Božidara Adžije, hrvatskog pravnika i publicista, kulturno-prosvjetnog djelatnika zagrebačke Radničke komore, u sklopu koje je organizirao tečajeve i znanstveno-popularna predavanja za radnike, poticao osnutak radničkog kazališta, radio na formiranju Muzeja rada, te bio vrlo aktivan sudionik sindikalnog pokreta i borac za prava radnika na području socijalnog osiguranja i radničke zaštite.


 


Izvor:  http://www.kgz.hr/hr/dogadjanja/badnjak-1890-godina-rodjenje-utemeljitelja-radnicke-citaonice-i-biblioteke-u-zagrebu-dr-bozidara-adzije-1890-1941/35914


 


 


 


Odgovori