Mirko Guljaš, “Legionareva priča”

Nakladnik: Matica hrvatska Bizovac

05/2021.

180 str.


Kada netko sa 65 godina objavi svoj književni prvijenac kao što je ovdje slučaj s romanom “Legionarova priča” našičkog autora Mirka Guljaša, možete biti sigurni da je riječ o štivu o čijoj je realizaciji autor godinama pomno promišljao. Roman je to koji je nastao na osnovu pričanja autorovog oca, a koji je proživio traume Drugog svjetskog rata boreći se na poraženoj strani, proživio je bitku za Staljingrad, Bleiburg i Križni put.

Evo što sam autor kaže u posveti ove knjige:

Svjestan činjenice da svaki spomen na hrvatske vojnike koji su mimo svoje volje bili prisiljeni ratovati na „onoj“ strani i danas izaziva sumnjičavost, odlučio sam ovu priču posvetiti upravo njima i njihovim sudbinama.

Nepobitno je da Hrvati nisu ratovali zbog ideje, otimanja tuđega ili bogaćenja. U vihor rata uvučeni su kao i svi narodi ondašnje Europe. „Rat je zlo“,  riječi su moga pokojnoga oca. Probude se najniže strasti i nema nevinih. Vojnici se bore za golo preživljavanje i suborce. Ideje i izazivači rata daleko su od ratišta. U rovovima živi bol, patnja i krv i na kraju pobjednici svoj gnjev iskale na protivničkim vojnicima. 

Pobjednici uvijek pišu povijest i nastoje u svojoj istini opravdati i zataškati svoje pobjedničko iživljavanje nad poraženima. Jedno zlo zamijeni drugo, a najslabiji ispaštaju.

Za razliku od „onoga 1945.“, nakon Domovinskoga rata pokazala se moralnost hrvatskog naroda i hrvatskih ratnika, što znači oprost te kako pobjednici trebaju postupati s poraženima.

Mirko Guljaš – Imrin, rođen je 27. siječnja 1956. godine u Razbojištu, općina Podgorač. Po zanimanju diplomirani pravnik. Dragovoljac i pričuvni časnik iz Domovinskog rata. Do umirovljenja službenik u Ministarstvu obrane Republike Hrvatske. Piše kratke dječje priče i poeziju za djecu. Roman “Legionarova priča” mu je prva objavljena knjiga.


Izvor: https://mvinfo.hr/knjiga/14655/legionareva-prica


Odgovori