Emisija “Povijesne kontroverze”: Dr. Ante Starčević

U “Povijesnim kontroverzama” u četvrtak, 20. svibnja 2021. u 14.30 sati na Trećem programu Hrvatskog radija o Anti Starčeviću govori Željko Holjevac.


HRT – HR3 20.05.2021. 14:30 – 15:15

Povijesne kontroverze

Na najvećoj novčanici u Republici Hrvatskoj, onoj od 1000 kuna nalazi se lik velikana hrvatske prošlosti kojeg se često u medijima i javnom prostoru naziva “otac Domovine”. Njegovim imenom se resi i palača smještena na sjeverozapadnom kutu jednog od središnjih zagrebačkih trgova. No, posljednje počivalište ove za hrvatsku prošlost nedvojbeno važne osobe ne nalazimo u aleji velikana ili arkadama zagrebačkog Mirogoja, nego na malenom groblju tik uz župnu crkvu Sv. Mirka u Šestinama. Tko je taj velikan hrvatske prošlosti, čiji je životni put očigledno bio dovoljno kontroverzan da ga s jedne strane slavimo kao oca Domovine, a s druge strane njegovo posljednje počivalište smještamo uz malenu župnu crkvu na rubovima glavnoga grada? Poštovani slušatelji vjerojatno pogađate da je tema današnjeg razgovora dr. Ante Starčević, a naš sugovornik je prof. dr. sc. Željko Holjevac, ravnatelj Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar.

GOST
Prof. dr. sc. Željko Holjevac rođen je 1973. godine u Brinju. Studirao je povijest na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu, gdje je 2006. stekao akademski stupanj doktora znanosti disertacijom Hrvatsko-mađarski odnosi 1860.-1873. Od 1998. do 2007. radio je kao asistent u Institutu društvenih znanosti Ivo Pilar u Zagrebu. Od 2007. do 2019. bio je zaposlen na Odsjeku za povijest Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu kao docent, izvanredni i redoviti profesor. Od 2014. do 2016. bio je prodekan za organizaciju i razvoj, a akad. godine 2016./2017. i obnašatelj dužnosti dekana Filozofskoga fakulteta. Od 25. ožujka 2019. na dužnosti je ravnatelja Instituta društvenih znanosti Ivo Pilar.
Bavi se hrvatskom poviješću ranoga novoga vijeka kao i modernom i suvremenom hrvatskom poviješću u europskom kontekstu. Istraživački je više puta boravio u inozemstvu, radeći najviše u arhivima i knjižnicama u Beču i Budimpešti. Predsjednik je Društva za hrvatsku povjesnicu, pročelnik Odjela za povijest i član Glavnog odbora Matice hrvatske, član Organizacijskoga odbora Međunarodnog kulturno-povijesnog simpozija Mogersdorf, član Hrvatsko-slovačkog odbora za humanističke znanosti, te predsjednik Područnog znanstvenog vijeća za humanističke znanosti.

https://radio.hrt.hr/emisija/povijesne-kontroverze/1174/

http://raspored.hrt.hr/


Odgovori