Izložba “Kome treba poduzeće? Kombinat Borovo 1988. – 1991.” u Zagrebu


Galerija Nova


Teslina 7, Zagreb


 


16.09. – 07.10.2016.


 


http://www.cms.hr


 


Pozivamo vas na izložbu “Kome treba poduzeće? Kombinat Borovo 1988. – 1991.” u Galeriju Nova u Teslinoj 7 u Zagrebu. Izložba će biti otvorena u petak, 16. rujna 2016. u 19 sati, a ostat će otvorena do 7. listopada 2016.


 


Izložba “Kome treba poduzeće? Kombinat Borovo 1988. – 1991.” temeljena je na višegodišnjem istraživačkom radu Grupe Borovo (Sven Cvek, Snježana Ivčić i Jasna Račić) o klasnim sukobima u Kombinatu Borovo predratnih godina. Njihovo istraživanje pod nazivom “Kontinuitet društvenih sukoba 1988.-1991.: kombinat Borovo” prikaz je, na primjeru jedne tvornice, društveno-političke klime s kraja osamdesetih i početka devedesetih godina, vremena društvenih i ekonomskih reformi i početaka iščezavanja društvenog vlasništva, kao i prvih eksplicitnih nacionalističkih težnji koje će, u konačnici, eskalirati ratnim sukobima.


 


Upravo je format izložbe, uslijed svoje vizualne naravi, omogućio zorno prikazivanje i mapiranje učestalosti različitih onodobnih fenomena poput štrajkova ili čekanja i “uparivanje” istih s određenim političkim kontekstima, s ciljem pokušavanja detektiranja uzročno-posljedičnih veza između događaja koji su doveli do destrukcije jedne od najuspješnijih tvornica u Jugoslaviji, ali i događaja koji su rezultirali krvavim sukobima i rastakanjem same Republike. Krize u Borovu, kojeg su, zbog multietničkog karaktera njegovih radnika, Vukovarci običavali nazivati i “Jugoslavija u malom”, prikazane su kronološki, duž timeline-a koji se proteže cijelom galerijom, a koji završava datumom izlaženja posljednjeg broja Tjednika Borovo (21. lipnja 1991.). Činom selekcije i kompilacije odabranih tekstova iz ovog tjednika, objavljenih u razdoblju između 1988. i 1991. godine, i tiskanja njegovog “izvanrednog izdanja” izražavamo svojevrsni hommage najstarijem jugoslavenskom tvorničkom časopisu, koji je istraživačima Grupe Borovo predstavljao nezaobilaznu literaturu i polazišnu točku istraživanja, ali i nepresušan izvor informacija o samom kombinatu.


 


QR kodovi na zidovima galerije vode na web stranicu izložbe i projekta, dok sam galerijski postav od posjetitelja zahtijeva angažman u identifikaciji transformacije pozicije borovskih radnika u novonastalim okolnostima tranzicije ka kapitalizmu i početaka procesa prekarizacije rada, te otvara prostor za nove, progresivne i društveno odgovorne diskurse o borovskoj tvornici, ali i o samom gradu Vukovaru.


 


 


 


Autorski tim izložbe: Sven Cvek, Katerina Duda, Snježana Ivčić, Jasna Račić, Mirna Rul


 


Koncept galerijskog postava: Katerina Duda i Mirna Rul uz podršku Grupe Borovo


 


Organizatori: Centar za mirovne studije i Baza za radničku inicijativu i demokratizaciju


 


 


 


Program podržavaju:


 


Foundation for Arts Initiatives


 


Gradski ured za kulturu, obrazovanje i sport Grada Zagreba


 


Ministarstvo kulture Republike Hrvatske


 


Nacionalna zaklada za razvoj civilnog drustva/ Centar znanja


 


Program Evropske Unije Kreativna Evropa


 


Rosa Luxemburg Stiftung


 


Zaklada Kultura nova


 


 


 


Program je dio suradničkog projekta «Oni su bili kakvo-takvo rješenje» koji u sklopu programa Evropske Unije «Kreativna Europa» realiziraju Centar za mirovne studije iz Zagreba, European Institute for Progressive Cultural Policies/eipcp iz Beča, kustoski kolektiv Što, kako i za koga/WHW iz Zagreba i Tensta Konsthall iz Stockholma.


 


 


FOTO: Štrajk u Borovu, srpanj 1988., arhiv Gradskog muzeja Vukovar


 


 


Gal_Nova_Borovo_letak_A4_web__1_.pdf


 


 


http://www.cms.hr/hr/izgradnja-mira/izlozba-kome-treba-poduzece-kombinat-borovo-1988-1991




Odgovori