“Uvod u neuroznanost emocija i osjećaja”

Imajući u vidu naglašenu interdisciplinarnost propulzivnog polja povijesti emocija (čestoj temi naših obavijesti na portalu!) u kojem uz humanističke i društvene znanosti osobito sudjeluje i neuroznanost, upućujemo na knjigu “Uvod u neuroznanost emocija i osjećaja” Gorana Šimića i suradnika što ju je 2020. godine objavila Naklada Ljevak.

Emocije čine najljepše i najružnije, najveselije i najtužnije trenutke naših života. Bez emocija je život čovjeka teško zamisliv, isprazan i bljutavo blijed jer emocije daju boju, ton i začin svakom iskustvu. Naravno, najljepša kombinacija boja, tonova i začina je ljubav. Fenomen ljubavi ključni je aspekt socijalnog i reproduktivnog ponašanja čovjeka, a partnerski odnosi imaju važnu ulogu u životu svake osobe. Brojni pokusi potvrdili su da namjerno izazvane pozitivne emocije nakon npr. provocirane anksioznosti poništavaju negativne, pa nije čudno da su ljudi koji imaju uspješne, skladne i zadovoljavajuće odnose zdraviji, brže se oporavljaju i dulje žive. Stoga je dugotrajna uzajamna povezanost između partnera i prijatelja važna za kognitivnu, emocionalnu i tjelesnu dobrobit.

Kroz deset odabranih poglavlja knjiga „Uvod u neuroznanost emocija i osjećaja“ povest će vas na put otkrivanja vlastite emocionalne prošlosti kao ljudskog bića (teme o privrženosti i mozgovnom sustavu nagrađivanja), ali i put otkrivanja naše kolektivne emocionalne svijesti kao vrste (teme povezane s agresijom, samopripitomljavanjem i bolestima stanica neuralnog grebena – autizmom, shizofrenijom i drugima). Tu je i poglavlje o utjecaju hormona na emocionalno doživljavanje i ponašanje, što uključuje i peptidergičke sustave koji posreduju međusobno nagrađujuću privrženost ne samo između nas i dragih nam osoba iz vlastite obitelji, odnosno rodbine i prijatelja, nego i između čovjeka i domaćih životinja poput pasa i konja. Život je davanje i primanje u najširem smislu tih riječi, a taj se prijenos u najvećoj mjeri odnosi na emocije (jedno poglavlje posvećeno je prijenosu emocija između liječnika i bolesnika, a jedno prijenosu emocija s glumaca na gledatelje). Naposljetku, i ova je knjiga samo medij za prijenos emocija s autora na čitatelje, s nadom autora da će svakom čitatelju poslužiti kao izvor inspiracije, promišljanja i samoostvarenja.


Goran Šimić redoviti je profesor neuroznanosti i anatomije u trajnom zvanju i predstojnik Zavoda za neuroznanost Hrvatskog instituta za istraživanje mozga Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. U okviru Zavoda vodi Laboratorij za razvojnu neuropatologiju koji se bavi proučavanjem nastanka razvojnih i neurodegenerativnih bolesti mozga.

Izvor: https://www.ljevak.hr/strucna-literatura/25270-uvod-u-neuroznanost-emocija-i-osjecaja.html


Odgovori