Predstavljanje knjige Hrvoja Gržine: Identifikacija, zaštita i čuvanje fotografija


Muzej suvremene umjetnosti – Arhiv Tošo Dabac


 


mjesto održavanja: Muzej suvremene umjetnosti – Arhiv Tošo Dabac, Ilica 17, Zagreb


datum: 31.05.2016.


vrijeme održavanja: 12.00 sati


organizator: Muzej suvremene umjetnosti, Zagreb


 


 


Pozivamo Vas na predstavljanje knjige Hrvoja Gržine: Identifikacija, zaštita i čuvanje fotografija u utorak, 31. svibnja 2016. u 12.00 sati u prostoru Arhiva Tošo Dabac u Ilici 17.


 


 


 


Priručnik je namijenjen skrbnicima, vlasnicima i zaljubljenicima u fotografiju, kojima nudi smjernice za identifikaciju različitih fotografskih procesa te njihovo sigurno čuvanje kroz dulje razdoblje. Kustos, knjižničar, arhivist, konzervator, kolekcionar, istraživač ili student zainteresiran za fotografiju u njemu će pronaći pregledno izložene recentne spoznaje iz relevantne znanstvene i stručne literature te višegodišnje prakse prepoznavanja, obrade, čuvanja, zaštite i istraživanja fotografija. Priručnik je organiziran u dvije osnovne cjeline koje se međusobno nadopunjuju i prožimaju. U prvoj je dan pregled najčešće korištenih fotografskih procesa, dok je druga cjelina posvećena zaštiti, čuvanju te korištenju fotografija. Temeljem izloženog u glavnom dijelu teksta, dodatak daje pregledno i sustavno organizirane najvažnije parametre za čuvanje i zaštitu svakog od obrađenih fotografskih procesa.


 


 


 


Na predstavljanju sudjeluju:


 


Hrvoje Gržina, viši arhivist, Hrvatski državni arhiv, Zagreb


 


Recenzenti knjige: mr. sc. Amir Obhođaš  i doc. art. Fedor Vučemilović


 


Krešimir Jadro, direktor tvrtke Crescat d.o.o., izdavača knjige


 


Predstavljanje moderiraju Marina Benažić, voditeljica zbirke Arhiv Tošo Dabac, Ivana Janković, kustosica zbirke Arhiv Tošo Dabac


 


 


 


„Identifikacija, zaštita i čuvanje fotografija priručnik je koji će prvenstveno zainteresirati djelatnike u baštinskim ustanovama koji se bave pohranom i zaštitom fotografskog gradiva, ali preporučio bih ga svakome tko se na bilo koji način zanima za stare fotografske tehnike. Autor se u ovome radu usredotočio na one fotografske procese koji su se koristili na hrvatskom prostoru, pri čemu su obuhvaćeni samo procesi koji potpadaju pod tradicionalnu definiciju fotografije, dok je “digitalna fotografija” u potpunosti izostavljena. Cijenim da je ovakav pristup sasvim opravdan jer pohrana i zaštita digitalnih slika iziskuje potpuno drukčiji pristup od analogne fotografije. Priručnik je jasno strukturiran s mnoštvom podataka koji su izneseni na vrlo pregledan način i svakako će znatno pridonijeti nastojanju da se fotografsko gradivo sačuva u što je moguće većoj mjeri.“


 


Iz recenzije mr. sc. Amira Obhođaša, pomoćnik ravnatelja za zaštitu arhivskog gradiva, Hrvatski državni arhiv, Zagreb


 


 


 


„Priručnik Hrvoja Gržine sveobuhvatna je, vrlo vrijedna, stručna literatura o praksi očuvanja filmova i fotografija, dostupna na hrvatskom jeziku. Podijeljena je u dvije osnovne cjeline koje se međusobno nadopunjuju i prožimaju. Svojim prvim dijelom o povijesti, identifikaciji i obradi fotografskih procesa, ovaj će priručnik poslužiti kao posebno vrijedan alat za svakoga tko je zainteresiran za razumijevanje i učenje o očuvanju fotografske kulturne baštine. To uključuje i moje studente iz generacija rođenih nakon Domovinskog rata, čiji roditelji njihove preostale fotografije iz djetinjstva čuvaju u kutijama za cipele. Drugi dio, o zaštiti i čuvanju fotografija, također je važan jer će uvelike poslužiti budućoj, digitalnoj generaciji da premosti prijelazno razdoblje i odcjepljenje od fotografije okruglo-meteorskih čestica srebrnih halogenida prema pikselnom kvadratiću digitalne slike. Priručnik sadrži sve što je potrebno da bismo naše fotografske kolekcije, koje uključuju želatinske fotografije, kromogene kolor-fotografije itd., uspješno identificirali, datirali, vrednovali, konzervirali i arhivirali. Uz minimalnu količinu predznanja, ovaj priručnik koji ide korak po korak potaknut će vas da krenete u znanstveno-umjetničku avanturu spašavanja vizualne kulturne baštine.“


 


Iz recenzije doc. art. Fedora Vučemilovića, Akademija primjenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci


 


 


 


Molimo Vas da svoj dolazak potvrdite na e-adrese: marina.benazic@.msu.hr ili  ivana.jankovic@msu.hr


 


 


Izvor: http://www.mdc.hr/


Odgovori