(Zlo)upotrebe prošlosti – prokletstvo ili moć prošlosti: slučajevi Puhovski, Sačić i drugi
Ovih su dana u fokusu javnosti propitivanje uloge Žarka Puhovskog na suđenju studentima 1972. te zatim izjašnjavanje Jugoslavenom 1985. Željka Sačića koji proziva druge da su “Jugoslaveni”. Na sličan su se način spominjali Mesićevo pjevanje ustaških pjesama, Raspudićevo objavljivanje u Feral Tribuneu i mnogi drugi primjeri kada se za političare, javne osobe i intelektualce navodilo u medijima da su u prošlosti radili suprotno od onoga što govore danas. Bez obzira na sve različitosti pojedinačnih slučajeva, povjesničarima se zbog strukturnih sličnosti nameće nekoliko načelnih pitanja.
1. (Zlo)upotrebljava li se ovdje prošlost samo za diskvalifikaciju pojedinaca i njihovih sadašnjih stavova ili je riječ o opravdanom apostrofiranju prošlosti u sadašnjosti?
2. Moraju li pojedinci biti zauvijek određeni svojom prošlošću i uvijek ostati isti ili se mogu i trebaju mijenjati?
3. Je li problem u samoj prošlosti ili u tome što zbog promijenjenog povijesnog konteksta imamo drugačiji pogled na nju?
4. Trebamo li na prošlost gledati samo kao na teret ili ne i je li jedna od snaga prošlosti upravo u tome što može osporavati ono što se govori u sadašnjosti?
5. Kakav bismo odnos trebali imati prema vlastitoj prošlosti i prošlosti općenito? Trebamo li imati jasan načelni stav bez obzira o kome se radi ili postoje dodatne olakotne i otežavajuće okolnosti od slučaja do slučaja? Predstavlja li nam problem uspoređivati slučajeve dijametralno suprotnih političkih pozadina?
—
Žarko Puhovski
—
Željko Sačić
https://www.portalnovosti.com/dosje-druga-sacica
https://www.portalnovosti.com/jugoslaven-s-potpisom
https://www.24sata.hr/news/danas-se-bori-protiv-petokrake-a-u-mladosti-pisao-eseje-o-titu-721019
Komentar oba slučaja