“Telegram”: razgovor s Natašom Mataušić kao najava njezine knjige o Diani Budisavljević
Povjesničarka Nataša Mataušić za “Telegram” detaljno govori o Diani Budisavljević povodom skore objave njezine knjige ‘Diana Budisavljević, prešućena heroina Drugog svjetskog rata’ koja u rujnu izlazi u Profilu.
—
Telegram
Dvadeset godina istraživala sam život Diane Budisavljević. Bilo je mučno, uz puno suza i ljutnje
Povjesničarka Nataša Mataušić za Telegram govori o novoj knjizi ‘Diana Budisavljević, prešućena heroina Drugog svjetskog rata’
Piše: Mladen Pleše
‘Ti dani predstavljaju najmučnije i najteže razdoblje moga rada u Muzeju. Često sam prekidala rad, plakala, ljutila se na sebe, i sve one koji su bili krivi za tako strašnu sudbinu djece. Knjige, novinski članci, feljtoni o akciji spašavanja djece gomilali su se u mojoj sobi, ali nije bilo nikakvih podataka o tome tko je snimao tu djecu, tko je svojom rukom upisivao podatke na poleđini svake numerirane fotografije…’
16.08.2020.
“Nekoliko mjeseci prije nego li je objavljeno da je film ‘Dnevnik Diane Budisavljević’ redateljice Dane Budisavljević uvršten u školski kurikulum, povjesničarka Nataša Mataušić, uspješno je obranila doktorat: “Diana Budisavljević i građanska akcija spašavanja djece žrtava ustaškog terora“. Taj rad će u rujnu kao knjigu “Diana Budisavljević, Prešućena heroina Drugog svjetskog rata” objaviti izdavačka kuća Profil. Nije to međutim prvi puta da su se na temi velike humanitarke ukrstili putovi povjesničarke Mataušić i redateljice Budisavljević.
Od 2010. Nataša Mataušić bila je stručna suradnica, uz povjesničare Srđana Grbića i Silvestra Milete kao glavnog istraživača, za film ‘Dnevnik Diane Budisavljević’. Ona i Budisavljević gotovo su na jednak način bile fascinirane herojskim životom Austrijanke Diane Budisavljević koja je za vrijeme NDH, od 1941. do 1945., spasila iz ustaških logora više od 7000 djece.
S obzirom da je njen humanitarni rad nakon završetka Drugog svjetskog rata sve do 2003. bio izbrisan iz službene povijesti, doktorica Mataušić, posvetila je gotovo dvadesetak godina istraživanju njenog života i djelovanja. I taj njen predani rad rezultirao je kolosalnim znanstvenim radom.”
Cijeli razgovor dostupan je na poveznici: