Objava elektronske inačice ranijeg izdanja knjige “Poglavarstvo slobodnog i kraljevskog grada Osijeka 1809. – 1850. Sumarni inventar” autora Vesne Božić-Drljača i Danijela Jelaša

Na tragu više desetljeća nakladničkog rada Državnog arhiva u Osijeku i njegovih djelatnika, uz Noć knjige 2020. postavljamo na web stranicu arhiva elektronsku inačicu knjige koja je tiskana i objavljena 2016. godine. U vremenu ograničenih mogućnosti  uslijed pandemije koronavirusa, ovo je jedan od doprinosa elektronskoj dostupnosti informacija o arhivskom gradivu u Državnom arhivu u Osijeku.

 

Knjigom Poglavarstvo slobodnog  i  kraljevskog  grada  Osijeka,  1809. –1850., Sumarni inventar, Državni arhiv u Osijeku je 2016. godine kao nakladnik otvorio novi niz izdanja, koji će obuhvatiti objavljivanje obavijesnih pomagala (inventara) značajnijih fondova i zbirki iz fundusa ove ustanove. Inventari fondova osječke gradske uprave svakako su među najznačajnijim i najkorištenijim fondovima iz fundusa Državnog arhiva u Osijeku.

 

Ovu knjigu smo prilikom predstavljanja poklonili gradu Osijeku za Dan grada 2016., a njezinu elektronsku inačicu poklanjamo svim našim sadašnjim i budućim korisnicima kao e-pristup informacijama za nastavak mnogih započetih i za mnoga nova istraživanja osječke prošlosti. Dugotrajan i zahtjevan arhivistički rad, kojim su autori ove knjige obuhvatili i rad svih svojih prethodnika  na  tom  fundusu, u elektronskom obliku neka  otvori novi  prostor  znanja  za mogućnost lakšeg pristupa arhivskom gradivu i informacijama koje ono u sebi nosi te poveća broj istraživača osječke povijesti.

 

Iz knjige (Riječ nakladnika):

 

„Sređivanje arhivskoga gradiva te njegova intelektualna i materijalna (fizička) zaštita, kao glavni zadatci svake arhivske ustanove i rada djelatnika u arhivima, svoj konačni smisao imaju u prezentaciji i korištenju arhivskoga gradiva. Ovo izdanje, kao i svako sljedeće u ovom nakladničkom nizu, ima upravo tu svrhu. Njime želimo vrata ove ustanove i njezinog fundusa još više otvoriti svojim redovitim i povremenim korisnicima, kao i svima onima koji će to tek postati, možda upravo zahvaljujući izdanjima u ovom nizu. Cjelina arhivskoga gradiva (fond, zbirka) kao terra incognita svakom istraživaču koji se s njom prvi puta susreće, posredstvom obavijesnog pomagala (inventara) postaje trasirano i  civilizirano područje s putokazima i odrednicama koje su tek početak susreta svakog  istraživača s područjem koje je kao nepoznatu zemlju neki arhivist već prehodao, izmjerio, mapirao i opisao.“

 

Dr. sc. Dražen Kušen, arhivski savjetnik

ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku

 

Izvor i elektronska inačica knjiga:

https://www.dao.hr/

 

 

Odgovori