Predstavljamo historiografske “zdravstvene djelatnike”: Dubravko Habek
Dubravko Habek (Hrvatsko katoličko sveučilište), osim kliničkim medicinskim znanostima (ginekologija i opstetricija), bavi se i poviješću medicine. Doktorirao je i iz medicinskih znanosti i iz povijesne znanosti (“Prva vojna i građanska bolnica u Bjelovaru i njena uloga u organizaciji zdravstvene skrbi Varaždinskog generalata”) te je o povijesti zdravstva i medicine objavio više knjiga i članaka.
Iz povijesti zdravstva Bjelovara / Zagreb ; Bjelovar : Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, Zavod za znanstvenoistraživački i umjetnički rad u Bjelovaru, 2015
Knjiga Iz povijesti zdravstva Bjelovara proširuje dosadašnje spoznaje o povijesti zdravstva ne samo Bjelovara nego i šireg bjelovarskog područja. Podaci pokazuju da se može s dosta sigurnosti govoriti da je prva vojna bolnica osnovana već 1760. kao i to da je 1782. u Bjelovaru djelovala bolnica namijenjena potrebama tadašnjeg Vojnog komuniteta i obje Varaždinske pukovnije. Autor prikazuje stanje zdravstva i zdravstvene regulative u Habsburškoj Monarhiji, metode liječenja u 18. i 19. stoljeću, utemeljenje prve bjelovarske bolnice, zatim djelovanje bjelovarskih ljekarnika i ljekarništvo, bjelovarskih primaljama i primaljstvo, bjelovarskog zubarstva i časnih sestara milosrdnica od 1884. godine. Prikazuje se ustrojstvo zdravstvene službe Varaždinske (bjelovarske) 16. pukovnije i vojnozdravstvena zbivanja u Bjelovaru tijekom I. svjetskog rata te djelovanje Županijske bolnice u Bjelovaru.
https://zavodbjelovar.com/edicija/
Biografije bjelovarskih liječnika (od razvojačenja Vojne granice do 1960. godine) / Varaždinske Toplice : Tonimir ; Zagreb : Akademija medicinskih znanosti Hrvatske, 2015
Knjiga donosi biografije bjelovarskih liječnika i to u periodu od razvojačenja Vojne krajine, 1871. godine, do 1960. godine.Knjiga govori o onima kojih više nema, o kojima smo znali vrlo malo ili gotovo ništa. U razdoblju o kojem govori ova knjiga u Bjelovaru je djelovalo više od 130 liječnika. Neki od njih su čitav svoj radni vijek proveli ovdje, dok su neki djelovali u Bjelovaru tek kraći period. Smatram da smo dužni ovjekovječiti kroz knjigu njihove sudbine, živote i biografije.
https://www.tonimir.hr/knjige/
Povijest medicine uz razvoj primaljstva, porodništva i ginekologije / Zagreb : Medicinska naklada, 2015
https://www.medicinskanaklada.hr/povijest-medicine-2
Povijest primaljstva, porodništva i ginekologije bjelovarskog kraja / Bjelovar : Grad Bjelovar : Čvor, 2008.
Patobiografija Habsburgovaca / Varaždinske Toplice : Tonimir, 2007
Knjiga predstavlja Habsburšku Monarhiju kroz povijesno-medicinski iznimno zanimljiv pogled. Većina podataka već je objavljena, a ovdje su činjenice sažete i predstavljene na jednome mjestu.
Bijela kuga: roman, Zagreb: Naklada Pavičić, 2014.
“Razvojačila se Vojna granica”, kaže u proslovu svojoj priči sam autor. “Muževi se vratili iz vojni. Bilogorsko tipično selo toga vremena s jedinim pismenim trojcem: župnik, učitelj i primalja. Postavih u ovome djelu izučenu primalju u središte zbivanja. Od njena dolaska iz monarhističkog uređenoga grada nekadašnjega carstva u selo Varaždinskoga generalata u drugoj polovici XIX. stoljeća prepuštena svojemu umu, rukama i dragome Bogu. I nikome više. Daleko od svoje obitelji i ljubavi. Stalno između života i smrti, umiranja i življenja. U borbi s praznovjerjem, vještičarenjem i bijelom kugom.”
https://www.mvinfo.hr/knjiga/10198/bijela-kuga
Opširniju biografiju i bibliografiju vidjeti na poveznicama:
http://www.unicath.hr/sestrinstvo/sveucilisni-nastavnici
https://www.bib.irb.hr/pregled/znanstvenici/214452
http://katalog.nsk.hr/F?RN=759694040