Oni su stvorili mir. Versailleski mirovni ugovor viđen iz Francuske i iz drugih zemalja

Izdavač Fraktura objavljuje početkom srpnja 2019. hrvatsko izdanje knjige „Oni su stvorili mir. Versailleski mirovni ugovor viđen iz Francuske i iz drugih zemalja“ koju je uredio Serge Berstein.

 

 

Serge Berstein

 

Oni su stvorili mir

 

Versailleski mirovni ugovor viđen iz Francuske i iz drugih zemalja

 

Jezik izvornika: francuski

 

Prijevod: Ivo Goldstein i Vera Ana Goldstein

 

Broj stranica: 344

 

Datum izdanja: srpanj 2019.

 

Naslov izvornika: Ils ont fait la paix: le traité de Versailles vu de France et d’ailleurs

 

U pretprodaji s 20% popusta i besplatnom dostavom do 5. 7.! 

 

Versailleski ugovor najpoznatiji je mirovni ugovor sklopljen na kraju Prvog svjetskog rata. Francuska, Sjedinjene Američke Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Italija, Japan i Njemačka bile su ključne zemlje potpisnice.

Dakle, ako su svi željeli jedan značajan mirovni sporazum kako se sličan rat nikad ne bi ponovio, zašto u tome nisu uspjeli? Kakvi su bili zahtjevi jednih ili drugih koji su stvorili temelje za napetosti u budućnosti? Zašto su Italija i Japan, koji su 1918. bili na strani saveznika, željeli dovesti u pitanje odredbe Versailleskog ugovora te su se dvadeset godina poslije našli na strani nacističke Njemačke i pokrenuli Drugi svjetski rat?

Šest vrhunskih povjesničara specijalista za Prvi svjetski rat istražilo je cjelinu povijesti tih pregovora uvažavajući redom perspektivu svake od šest zemalja.

Na taj su nam način pomogli da shvatimo kako se došlo do ugovora koji je istovremeno novina u želji da se pronađe sredstvo kojim bi se zabranio rat, ali i arhaičan po uvjetima koji su nametnuti poraženima.

 

Serge Berstein
Profesor emeritus na sveučilištu Sciences Po u Parizu, autor brojnih radova i sintetičkih priloga u suradnji s Pierreom Milzom.

 

Leonard V. Smith
Profesor na Oberlin Collegeu (Ohio), specijalist povijesti Francuske i povijesti Prvog svjetskog rata. Objavio je niz radova, među koji su i France and the Great War, 1914-1918(Cambridge University Press) i Sovereignty at the Paris Peace Conference of 1919(Oxford University Press, 2018.).

 

John Keiger
Britanski historičar, profesor na sveučilištu Cambridge, predavao je opću povijest i vodio brojna istraživanja o francuskoj diplomaciji. Autor je knjige Raymond Poincaré(Cambridge University Press).

 

Sergio Romano
Novinar, historičar i talijanski veleposlanik, bio je i urednik u La StampaiCorriere della Sera.Vodi objavljivanje serije povijesnih knjiga u nakladničkoj kući Corbaccio. Počasni je doktor na sveučilištu Sciences Po u Parizu. Predavao je na sveučilištu California te na Harvardu.

 

Toshio Takemoto
Docent na sveučilištu Lille III. Specijalist za povijest japanske književnosti, organizator simpozija “Écrire la guerre, Écrire le conflict” i međunarodnog kolokvija “The Body in East Asia’s Modern and Contemporary Literatures” u Parizu 2017.

 

Gerd Krumeich
Njemački historičar, specijalist za povijest Prvog svjetskog rata, profesor emeritus na sveučilištu Heinrich Heine u Düsseldorfu. Suosnivač je Historiala (muzeja Prvog svjetskog rata) u Péronneu. Njegovo jeposljednje djelo Verdun 1916,napisano zajedno s Antoineom Prostom.

 

“Lakše je voditi rat nego uspostaviti mir.”
Georges Clemenceau, govor u Verdunu, 14. srpnja 1919.

 

Izvor: https://fraktura.hr/oni-su-stvorili-mir.html

 

Iz medija:

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/stvorili-mir-i-posijali-sjeme-novog-rata-bio-je-to-sporazum-koji-je-trebao-sprijeciti-ponavljanje-uzasa-a-stvorio-je-uvjete-za-bujanje-radikalizma/8980694/

 

 

 

 

Odgovori