Žarko Lazarević, “Između straha i nade. Gospodarsko-povijesne studije o teškoćama modernizacije”
Izdavač Srednja Europa objavio je 2018. godine knjigu slovenskog povjesničara Žarka Lazarevića “Između straha i nade. Gospodarsko-povijesne studije o teškoćama modernizacije” (prevela sa slovenskoga Anita Peti-Stantić).
—
Žarko Lazarević
IZMEĐU STRAHA I NADE
Gospodarsko-povijesne studije o teškoćama modernizacije
Sa slovenskoga prevela Anita Peti-Stantić
U knjizi je prikazan proces ekonomske modernizacije na slovenskom području u devetnaestom i prvoj polovici dvadesetog stoljeća. Riječ je o modelskom istraživanju koje je korisno i hrvatskim istraživačima, napose jer je autor uklopio uže (slovenske) fenomene u širi kontekst Habsburške Monarhije/Austro-Ugarske, odnosno prve jugoslavenske države.
—
“U razumijevanju modernosti s historijskog stajališta važno je pitanje kako funkcionira društvo unutar ekonomskog kompleksa, to jest kako gospodarstvo funkcionira unutar društvenog konteksta? Tim se pitanjem sasvim očito uspostavlja uzročno-posljedična veza između tih dviju sfera. Naime, interpretacija na temelju međuovisnosti je nužna jer je izolirano bavljenje jednom ili drugom sferom, u nastojanju da se pruže odgovori, posve nedostatno.
…
Knjiga prikazuje neke specifičnosti sredine, ponašanja pojedinaca i skupina u procesu razvoja prema modernom društvu, dakle u procesu u kojem je vidljiva velika razapetost između straha i promjena (modernizacije) s jedne strane i nade s druge strane, da će društveni razvoj biti moguće regulirati na što bezbolniji način. Možemo reći i to da se radi o općoj dilemi s kojom se suočavaju društva u svom razvoju. kao izrazit primjer nevolja koje su proizašle iz modernizacije u ovoj se knjizi pojavljuje Slovenija, to jest slovensko povijesno iskustvo.”
(iz predgovora knjige)
“Obrađuje se jedna vrlo rijetka tema i pristupa joj se na novi način, otvoreno i bez ograde, te se ukazuje na metode kojima se treba pristupiti u obrani svojih nacionalnih, gospodarskih, a time dakako i društvenih vrijednosti.“
(iz recenzije prof. dr. Mire Kolar-Dimitrijević)
“Lazarević akribično analizira pojavu i obilježja ekonomskog nacionalizma, kao ideologiju manifestnu na vanjskom i unutarnjopolitičkom planu. U doba Monarhije ona je instrument opiranja gospodarsko-političkoj snazi Nijemaca, dočim se u istom razdoblju češki kapital dočekuje otvorenih ruku. […] Važan dio svoga rada autor posvećuje analizi seoskih gospodarstava temeljeći svoje sintetičke zaključke na studijama slučaja.”
(iz recenzije prof. dr. Iskre Iveljić)
Žarko Lazarević, slovenski povjesničar, znanstveni je savjetnik u Institutu suvremene povijesti u Ljubljani i profesor ekonomske i socijalne povijesti na Primorskom univerzitetu u Kopru. Bavi se istraživanjima agrarne problematike, industrijalizacije, poduzetništva, uloge nacionalizma u ekonomiji, konzumerizma i oglašavanja te razvoja financijskog sektora u moderno doba.
Izvor:
https://www.facebook.com/Srednja-Europa-108077195878764/