Izložba “Essekerski tragovi”
Muzej likovnih umjetnosti u Osijeku poziva na izložbu “Essekerski tragovi” (17.VIII-6.IX.2017) koja je ostvarena u suradnji s Njemačkom zajednicom – Zemaljskom udrugom Podunavskih Švaba u Hrvatskoj.
—
Muzej likovnih umjetnosti
Europska avenija 9, 31000 Osijek
www.mlu.hr
IZLOŽBA
Essekerski tragovi
(17.8. – 6.9.)
autor izložbe: Ivan Roth
Muzej likovnih umjetnosti poziva vas na izložbu Essekerski tragovi, otvorenje koje će se održati 17. kolovoza 2017. u 19 sati. Izložba je ostvarena u suradnji Njemačkom zajednicom – Zemaljskom udrugom Podunavskih Švaba u Hrvatskoj povodom obilježavanja 25. godišnjice postojanja udruge. Ima za cilj prikazati kulturnu ostavštinu u Osijeku s ciljem upotpunjavanja slike kulture i kulturnog utjecaja njemačkog naroda izvan granica matične države. U tri segmenta izložbe prezentirana su djela osječkih umjetnika, zatim djela njemačkih autora iz fundusa MLU i portreti plemićkih obitelji Eltz i Pejačević. Utjecaj njemačkog naroda, tako i kulture, u Osijeku je velik, u govoru su do danas zadržani brojni germanizmi (essekerizmi), a tradicijski običaji doseljenika s vremenom su postali lokalni i danas su dio identiteta grada.
Osječki umjetnici na izložbi (Hötzendorf, Pfalz, Waldinger, Mücke, Roch) u povijesti hrvatske likovne umjetnosti ostavili su snažan pečat i u tom ih kontekstu promatramo, odvojeno od utjecaja njemačke kulture i umjetnosti, ali u sklopu tog, pretežito njemačkog, Esseka, u kojem na koncu žive i stvaraju. Stoga, u slučaju osječkih umjetnika, njemački utjecaji nalaze se tek u tragovima. Osječka likovna scena u kontekstu hrvatskog stvaralaštva uvijek je bila na visokoj razini, a u XIX. stoljeću Osijek je središte likovnih zbivanja.
Djela njemačkih umjetnika nemaju vremensku i stilsku poveznicu, već čine skup djela iz fundusa Muzeja likovnih umjetnosti čijim su dijelom postala na različite načine – kupovinom, donacijom ili konfiskacijom imućnijih građana. Djela su to romantizma, Jugendstila, simbolizma, a predstavljeni autori su Prestel, Klatt, Frey, Uhl, Gerhards i Birg.
Zadnji segment izložbe čini jedan portret iz zbirke obitelji Pejačević i nekoliko portreta plemićke obitelji Eltz. Portreti obitelji Eltz pretežno su djela još uvijek nepoznatih autora, tradicionalno i stilski pripisani umjetnicima njemačkog porijekla. Ta njemačka obitelj plemićki status dobiva još u srednjem vijeku i stoljećima gradi zavidan politički, ekonomski i gospodarski utjecaj. Zbog dubokih korijena čak i nakon preseljenja u Vukovar obitelj Eltz održava veze i odnose s matičnom zemljom stoga je za pretpostaviti da je jednako i s naručivanjem obiteljskih portreta.
Izložba je otvorena do 6. rujna 2017. kada će biti upriličeno svečano zatvaranje u sklopu znanstvenoga skupa međunarodnog karaktera „Nijemci i Austrijanci u hrvatskom kulturnom krugu“.