Velimir Veselinović (ur.), „Studije iz povijesti Sveučilišta u Zagrebu“, „Prilozi za povijest Sveučilišta u Zagrebu“

Nakladnička služba Filozofskoga fakulteta Sveučilišta u Zagrebu FF press upravo je objavila znanstvene uredničke knjige Studije iz povijesti Sveučilišta u Zagrebu i Prilozi za povijest Sveučilišta u Zagrebu. Urednik knjiga je Velimir Veselinović.
U knjizi Studije iz povijesti Sveučilišta u Zagrebu urednik je prema vlastitom nahođenju izabrao 24 rada za koje je držao da su relevantni za stjecanje dubljeg uvida u povijest Sveučilišta u Zagrebu. Kronološki, u knjizi se istraživala povijest Sveučilišta u Zagrebu tijekom ”dugog” XIX. stoljeća te burnoga i kontroverznoga ”kratkoga” XX. stoljeća. Svi prikupljeni radovi doživjeli su određene promjene i nadopune od strane autora u odnosu na prvo objavljivanje. Autori radova su: Vlasta Švoger, Vjekoslav Jerolimov, Dalibor Čepulo, Ivan Peklić, Tihana Luetić, Stipe Kljaić, Vesna Marija Potočić Matković, Ivo Soljačić, Zlatka Mencl Bajs, Velimir Veselinović, Matilda Justinić, Ivona Milovanović, Mislav Gabelica, Ivan Mirnik, Ida Ograjšek Gorenjak, Igor Anić, Stanislav Tuksar, Branko Hanžek, Dragomir Bondžić, Magdalena Najbar-Agičić, Drago Roksandić, Ana Biočić, Petar Džaja, Husnija Kamberović, Marin Knezović, Anto Barišić, Branka Marijanović i Marko Tucaković. Knjigu su recenzirali Zlatko Matijević i Stjepan Matković sa Hrvatskoga instituta za povijest te Livia Kardum i Smiljana Leinert Novosel sa Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu.
Paralelno s radom na prvoj knjizi radilo se i na drugoj knjizi nazvanoj Prilozi za povijest Sveučilišta u Zagrebu, u kojoj su autori koristeći neobjavljeno sveučilišno arhivsko gradivo donijeli nove i dosad neobjavljene rezultate svojih znanstvenih istraživanja vezanih uz povijest modernoga Sveučilišta u Zagrebu. U znanstvenoj uredničkoj knjizi ukupno je sakupljeno 17 radova, a podijeljeni su u tri cjeline. Prva cjelina obrađuje rektore i profesore Sveučilišta u Zagrebu. Autori priloga su Ana Biočić, Ivan Macut, Stella Fatović-Ferenčić, Martin Kuhar, Vjekoslav Jerolimov te Igor Vranić. Druga cjelina posvećena je zagrebačkim sveučilištarcima. Autori priloga su Stjepan Matković, Ljiljana Dobrovšak, Mislav Miholek, Marko Kolić te Wollfy Krašić. Treća cjelina bavi se povijesnom baštinom zagrebačkoga sveučilišta. Autori priloga su Daniel Patafta, Tatijana Petrić, Tomislav Jonjić, Mirjana Polić Bobić, Božo Skoko, Ivana Klajzner te Velimir Veselinović. Knjigu su recenzirali Zlatko Matijević, Livia Kardum i Smiljana Leinert Novosel.
Urednik knjiga Velimir Veselinović doktor je političkih znanosti, znanstveni suradnik i naslovni docent čija su osnovna područja znanstvenoga zanimanja suvremena hrvatska politička povijest, povijest hrvatskih političkih stranaka i pokreta, desni radikalizam i populizam, nacionalizam, politike povijesti i hrvatske političke ideologije, naročito povijest pravaštva te posljednjih godina i povijest Sveučilišta u Zagrebu o kojem je dosad priredio nekoliko izložbi te je bio voditelj dva znanstvena projekta koje je financiralo i provodilo Sveučilište u Zagrebu 2023. i 2024. godine.

https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/knjiga/873399

https://www.croris.hr/crosbi/publikacija/knjiga/873404
Pingback: Članovi i djelatnici HAZU među autorima knjiga o povijesti Sveučilišta u Zagrebu – HAZU