Bojan B. Dimitrijević, „Vojska brza kao vjetar: Vojska Republike Srpske u ratu 1992–1995“

Premda nije rijedak slučaj da povjesničari koji objavljuju knjige o vojnim jedinicama ne pokazuju dovoljan kritički odmak prema njima, Bojan Dimitrijević još je tome u naslov knjige stavio riječi Radovana Karadžića o vojsci „brzoj kao vjetar“. Iako je riječ o stručnjaku za vojnu i političku povijest koji se trudi oko kontakata s hrvatskim povjesničarima, pisanja osvrta na njihove knjige itd., vjerujemo da imamo pravo tražiti od profesionalnih povjesničara nešto potpuno drugačije. I to još na ovom primjeru koji je toliko iscrpno dokumentiran na Haškom sudu. Obavijest prenosimo u kontekstu aktualnih napisa na portalima i u medijima povodom novog nastavnog plana i programa iz povijesti u Republici Srpskoj.


Vojska brza kao vjetar: Vojska Republike Srpske u ratu 1992–1995

U izdanju Arhiva Vojvodine, Instituta za savremenu istoriju iz Beograda, Arhiva Republike Srpske i Udruženja arhivskih radnika Republike Srpske objavljena je monografija dr Bojana B. Dimitrijevića „Vojska brza kao vjetar: Vojska Republike Srpske u ratu 1992–1995“. Recenzenti monografije su dr Milan Gulić i dr Marko Miletić.

Monografija je obima 433 strane, a sadrži 14 osnovnih poglavlja: 1) Uvod, 2) Jugoslovenska narodna armija u Bosni i Hercegovini, 3) Nastanak Vojske Srpske Republike Bosne i Hercegovine, 4) Vojska Republike Srpske – pogled iznutra, 5) 1992 – uspesi nove srpske vojske, 6) 1993 – srpska politika propušta priliku za vojničku pobedu, 7) Prelomna ratna godina – 1994, 8) Prva polovina 1995: Poslednji uspesi Vojske Republike Srpske, 9) Druga polovina 1995: Vazdušnom agresijom do mirovnog plana, 10) 1996 – prva mirnodopska godina, 11) Zaključak, 12) Prilog, 13) Izvori i literatura i 14) Skraćenice.

Vojska Republike Srpske nije bila mirnodopska organizacija, niti je ijedan plan Jugoslovenske narodne armije predviđao njen nastanak. Ipak, građanski rat koji je odnio SFR Jugoslaviju sa istorijske scene početkom 1990-ih godina doveo je do potrebe da se Vojska srpskog naroda u Bosni i Hercegovini formira. Vojska Republike Srpske odigrala je ključnu ulogu u odbrani teritorija na kojima je živio i danas živi srpski narod u Bosni i Hercegovini. Ona je prepoznata od srpskog naroda kao sopstvena vojska, koja je i pored ratnih teškoća ostvarila visok nivo kohezije. Republika Srpska je svakako plod njene ratne borbe i hiljada boraca koji su živote ugradili u njeno stvaranje i očuvanje. To joj je obezbijedilo dostojno mjesto u istoriji srpskog naroda u XX vijeku.

Poslije uspješno izvedene operacije „Lukavac 93“ na Trnovu, jula 1993, predsjednik Republike Srpske dr Radovan Karadžić reći će: „To je zasluga ove vojske, koja je brza kao vjetar!“ To je i naslov ove monografije.


Izvor i dodatne obavijesti:


Odgovori