Što dalje nakon upućivanja Rodnih studija na novu proceduru prijave?
![](https://i0.wp.com/historiografija.hr/wp-content/uploads/2024/07/Rodna_povijest-1.jpg?resize=765%2C280&ssl=1)
Novu buru u javnosti izazvala je vijest – o čemu više na poveznicama u nastavku – da je prijedlog Rodnih studija na Filozofskom fakultetu u Zagrebu upućen u novu proceduru prijave. Jedni to slavodobitno smatraju njihovim zaustavljanjem, a drugi da je upućivanje na novu proceduru rezultat političkih pritisaka, dok nadležna tijela odbacuju takva tumačenja. Nismo dovoljno upućeni u sve detalje da bismo to mogli komentirati i pustit ćemo da se novozatražena procedura odvije do kraja.
Sigurno je da će prijaviteljice studijskog programa, Filozofski fakultet i svi koji ih podržavamo nastaviti i dalje raditi sve što je potrebno za pokretanjem Rodnih studija, svim okolnostima usprkos. A okolnosti su određene atmosferom javnih poziva za njihovim zaustavljanjem ili zabranom – predvođenima političkim napadima Hrvatskih suverenista, Mosta i Domovinskog pokreta – koji su u suprotnosti s autonomijom i svrhom sveučilišta, pa i liberalne demokracije. Tome se nažalost pridružila i Hrvatska biskupska konferencija, primjerice sljedećim riječima: „Vrijedno je naglasiti da i zakonodavac ima pravo, čak i dužnost, ograničiti i zabraniti studijske programe na javnim sveučilištima koji nisu u skladu s uvjerenjima većine građana, ili umjesto znanstvene misije promiču ideološki aktivizam.“
Tom prilikom se polazi od tobožnje neprihvatljivosti rodnih teorija, iako i u Katoličkoj crkvi o tome ima itekako drugačijih pogleda. O tome svjedoči naprimjer knjiga Jadranke Rebeke Anić Kako razumjeti rod? Povijest rasprave i različita razumijevanja u Crkvi, na koju smo već upućivali, a autorica je nedavno govorila i o važnosti feminističke teologije.
U cjelini, politički i javni napadi na Rodne studije su na iznimno niskoj stručnoj i intelektualnoj razini koja duboko obezvređuje sve ono što je proteklih desetljeća pisano ili polemizirano o njima. Pritom se odbija uzeti u obzir čak i polaznu činjenicu da je pojam roda već desetljećima ukorijenjen u društvenim i humanističkim znanostima. O čemu dobro svjedoči primjerice svima dostupna natuknica Rod Hrvatske enciklopedije.
S obzirom na spomenuto zazivanje ograničavanja studijskih programa ako su suprotna „uvjerenjima većine građana“, treba reći nasuprot tome da je sveučilište mjesto na kojem načelno možete slobodno govoriti o raznim temama, oslobođeni bilo kakvog vanjskog pritiska ili imperativa većinskog mišljenja i društveno-političkih očekivanja. Stoga je upravo sveučilište mjesto gdje se očekuje davanje prostora sučeljavanju različitih mišljenja, otvorenih kritici i slobodnoj diskusiji. Unatoč tome, često se u dijelu hrvatske javnosti smatra da sveučilišno i školsko obrazovanje samo trebaju prenositi uvriježena stajališta koja nisu namijenjena nikakvom propitivanju.
Zbog toga nas se ova problematika tiče kao građana i građanki, intelektualaca i intelektualki, znanstvenika i znanstvenica, povjesničara i povjesničarki i povezana je s pitanjima kurikularne reforme, građanskog odgoja, udžbenika (povijesti), popisa lektire – koja su često tako snažno prisutna u javnosti – a da o mnogim drugim povijesnim temama koje mogu izazvati buru u političkoj i široj javnosti te prateće posljedice i ne govorimo. Ne zaboravljamo pritom na povučeni udžbenik povijesti „Zašto je povijest važna?“ ili odnos članova HAZU prema Stanku Andriću zbog objave teksta koji propituje.
I ovo će stoga nadalje za portal Historiografija.hr biti tema od našeg primarnog interesa.
Jednom kad politički i javni zahtjevi za zabranom studijskog programa poput ovog ne naiđu na unisono suprotstavljanje akademske zajednice i drugih važnih političkih i društvenih instanci, presedan je napravljen i nastavit će se posve arbitrarno javljati i dalje, s još većim apetitima. Izgleda dakle da dolazi vrijeme – kao kad su se sufražetkinje morale javnim zagovaranjima i protestima izboriti za pravo glasa za žene – da ćemo se i mi morati kroz sindikalna ili neka druga tijela organizirati kako bismo se javnim oglašavanjima ili prosvjedujući izborili za očuvanje znanstvenog prava glasa. Raspršeni pojedinačni glasovi po medijima i portalima neće izgleda biti dovoljni.
Problematika nas se izravno historiografski tiče i zbog toga jer je u predloženi program izrijekom uključena rodna povijest, u čemu sudjeluju naše kolegice povjesničarke s Odsjeka za povijest Filozofskog fakulteta u Zagrebu koje se time već duže vremena bave. Povijest žena i rodna povijest prisutne su u hrvatskoj historiografiji barem 40-ak godina, još tamo od 1980-ih godina. Upozoravali smo u našim prethodnim prilozima na važnu produkciju naših kolegica i kolega (jedan od zadnjih priloga je i međunarodni tematski broj u Radovima Zavoda za hrvatsku povijest), a tu je i više sveučilišnih kolegija iz povijesti žena i rodne povijesti koji se već godinama izvode.
U hrvatskoj historiografiji afirmacija povijesti žena i rodne povijesti nailazila je većinom na interes i podršku dovoljnog broja kolegica i kolega pa vjerujem da ćemo im moći pružiti zajedničku podršku i u ovom ili nekom drugom trenutku u kojem će im zatrebati.
Ne kako bi mogle širiti „rodnu ideologiju“ (sic!), već pridonositi jednoj već odavno priznatoj znanstvenoj disciplini, sučeljujući u svojim predavanjima različita povijesna iskustva te različita tumačenja i pristupe temama iz povijesti žena i rodne povijesti.
O svim pak ovim i drugima temama od rodnih studija do sveučilišta, znanosti, moći, ideologije i aktivizma možemo uvijek nastaviti raspravljati i polemizirati. Upravo je u tome prava svrha sveučilišta.
Branimir Janković
Urednik portala Historiografija.hr
Iz medija:
https://h-alter.org/vijesti/rodne-studije-na-ffzg-u-srusilo-resorno-ministarstvo-desnica-trijumfira/
https://www.portalnovosti.com/odbijena-akreditacija-rodnim-studijima
https://vijesti.hrt.hr/hrvatska/program-rodnih-studija-vracen-na-dodatno-uskladivanje-11657121
https://narod.hr/hrvatska/fuchs-potvrdio-narod-hr-donio-tocnu-informaciju-o-rodnim-studijima
https://narod.hr/hrvatska/evo-sto-je-ministarstvo-zapravo-odgovorilo-o-rodnim-studijima
https://n1info.hr/vijesti/sto-ce-biti-s-rodnim-studijima/
https://www.portalnovosti.com/red-i-rod
https://www.portalnovosti.com/branka-galic-cini-se-da-su-rodni-studiji-specijalan-slucaj
https://voxfeminae.net/pravednost/tko-se-boji-rodnih-studija-jos/
Pingback: Narod.hr – „Povjesničar Janković pisao Pavličeku u vezi Rodnih studija: Zašto gušite akademske slobode?“ – Historiografija.hr
Pingback: U potrazi za „drugim mišljenjem“ – povodom davanja mandata na raspolaganje dekana KBF-a i FFRZ-a zbog „pogrešnog“ glasanja o rodnim studijima – Historiografija.hr