Poziv na prijavu: RAKOVIČKI USTANAK 1871. Znanstvena konferencija u povodu obilježavanja 150. godišnjice

U hrvatskoj povijesti druge polovice 19. stoljeće nekoliko je istaknutih pojedinaca obilježilo kretanja koja su oblikovala modernu nacionalnu svijest i novi pogled o uređenju građanskoga društva. Po više poticajnih spisa, ali nadasve zbog tragičnoga kraja, među njima se isticao Eugen Kvaternik (Zagreb, 31. X. 1825. – Rakovica, 11. X. 1871.). Kao jedan od agilnijih zastupnika u Hrvatskom saboru, suosnivač Stranke prava i glavni zagovornik aktivnoga poticanja internacionalizacije hrvatskoga pitanja u nizu europskih zemalja privlačio je pozornost svojih suvremenika.

Suočen s neuspjehom rješavanja povoljnijega statusa Hrvata u Austro-Ugarskoj, odlučio se na pokretanje oružane pobune sa središtem u Rakovici, na području tadašnje Hrvatsko-slavonske vojne krajine. Vojnokrajiški upravitelj general Anton Mollinary brzo je sa svojim oružanim snagama zaustavio širenje „rakovičkoga pokreta“. Kvaternik je zajedno sa suradnicima Antom Rakijašem i Vjekoslavom Bachom nemilosrdno smaknut na licu mjesta. Međutim, nakon toga je postao simbol požrtvovanoga domoljuba kojega je, bez obzira na ideološke razlike, prihvatio i isticao iznimno velik krug ljudi.

150. godišnjica Rakovičkog ustanka jedinstvena je prigoda za okupljanje povjesničara i ponovo ocjenjivanje toga tragičnog pokušaja promjene nepovoljne stvarnosti. Unatoč brojnim naslovima o toj temi, ostale su mnoge nejasnoće i dvojbe. Zato je cilj organiziratora potaknuti svestrano istraživanje izbora Rakovice i vojnokrajiškoga područja za podizanje bune, uz propitivanje motiva i poteza njezinih glavnih sudionika. Skup je prigoda i za potpunije upoznavanje s Kvaternikovim životnim putem.

Ovim putem pozivamo sve koji žele sudjelovati na konferenciji da svoje prijedloge izlaganja sa sinopsisom (do 100 riječi) i kratkom biografijom šalju tajniku konferencije Goranu Ovčaričeku (mappar2020@gmail.com) do 15. lipnja 2021. Sudionici će biti obaviješteni o prihvaćanju prijedloga izlaganja do 30. lipnja 2021. Predviđeno je vrijeme izlaganja na konferenciji 20 minuta, a organizatori konferencije planiraju objaviti poseban zbornik sa cjelovitim člancima pojedinih izlaganja.


Datum održavanja: 7. i 8. listopada 2021.

Mjesto održavanja: Zagreb – Rakovica

Rok za prijavu izlaganja: 15. lipnja 2021.

Rok za predaju sažetaka: 1. kolovoza 2021.

Organizatori:

Hrvatski institut za povijest – HRZZ projekt 5148 MAPPAR

Hrvatski državni arhiv

Hrvatski povijesni muzej


Odgovori