Međunarodni znanstveni skup „From Private to Public: the Institutionalization of Bourgeois Music Culture in the long 19th Century“

Od 14. do 17. svibnja 2025. u dvorani Knjižnice HAZU održava se međunarodni znanstveni skup From Private to Public: the Institutionalization of Bourgeois Music Culture in the long 19th Century u organizaciji Odsjeka za povijest hrvatske glazbe HAZU u suradnji s Hrvatskim muzikološkim društvom, pod pokroviteljstvom Razreda za glazbenu umjetnost i muzikologiju HAZU.
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti je domicilna ustanova u kojoj se u razdoblju 2021. – 2025. provodi znanstveno-istraživački projekt „Institucionalizacija moderne građanske glazbene kulture u 19. stoljeću na području civilne Hrvatske i Vojne krajine“ (MusInst19), što ga financira Hrvatska zaklada za znanost. Voditelj projekta je akademik Stanislav Tuksar, a suradnici na projektu su muzikolozi prof. dr. sc. Vjera Katalinić, zaslužna znanstvenica, dr. sc. Lucija Konfic i dr. sc. Marija Benić Zovko (zaposlenice u Odsjeku za povijest hrvatske glazbe HAZU) i povjesničarka dr. sc. Petra Babić.
Cilj je projekta identificirati, dokumentirati, analizirati i vrednovati razne oblike i ustanoviti tipologiju privatnih i javnih inicijativa na području glazbe u kontinentalnoj Hrvatskoj, te njihovo pretvaranje u organizacije i institucije kao temelje moderne građanske kulture (Musikvereini, pjevačka društva, instrumentalni ansambli, mješoviti vokalno-instrumentalni sastavi, glazbene škole, kazališta s glazbenim priredbama – dosad ih je identificirano blizu 300 na ukupno 104 lokaliteta). Pritom se stvara ili obogaćuje već postojeći fundus materijalnih glazbenih artefakata, koji bitno pridonosi novoj percepciji, tumačenjima i spoznajama o socijalnoj povijesti glazbe 19. stoljeća u kontinentalnoj Hrvatskoj, te shvaćanjima o genezi modernoga hrvatskog građanskog društva na području glazbene i opće kulture.
U okvirima projekta su predviđeno obavljena terenska i bibliografska istraživanja u arhivima u Zagrebu, Beču, Budimpešti, Pragu, Trstu, Osijeku, Rijeci, Krku, Varaždinu, Karlovcu, Križevcima, Slavonskom Brodu i Sisku. Predstavljajući rezultate svojega rada suradnici na projektu dosad su nastupili na šezdesetak znanstvenih skupova u zemlji i inozemstvu (Austrija, BiH, Finska, Grčka, Hrvatska, Italija, Mađarska, Rumunjska, SAD, Slovenija, Španjolska) te objavili četrdesetak stručnih i znanstvenih radova u časopisima i knjigama objavljenim u Austriji, BiH, Grčkoj, Hrvatskoj, Rumunjskoj, Slovačkoj, Sloveniji i Španjolskoj.
Međunarodna konferencija „From Private to Public: The Institutionalization of Bourgeois Music Culture in the Long 19th Century“ završni je simpozij navedenog projekta. Na njemu će 57 znanstvenika iz 23 zemlje (Austrija, Australija, Belgija, Bosna i Hercegovina, Češka, Francuska, Grčka, Hrvatska, Irska, Italija, Izrael, Mađarska, Novi Zeland, Njemačka, Poljska, Rumunjska, Slovenija, Srbija, Španjolska, Švicarska, SAD, U.K., Ukrajina) podnijeti 53 priopćenja koja donose nove znanstvene spoznaje iz područja našega hrvatskog projekta u okvirima njihovih nacionalnih glazbenih kultura. To su prilozi koji svojom komplementarnošću upućuju podjednako na zajedničkosti i različitosti koreliranih pojava u svjetskim građanskim društvima 19. stoljeća u Europi, SAD-u i Australiji.
Izvor: