Historiografsko mišljenje – Krzysztof Pomian: “Koliko povjesničar posvećuje ljubavi domovini, toliko oduzima povlastica povijesti i što je bolji podanik, to je gori povjesničar”

[Pierre Bayle (1647-1706), Le Dictionnaire historique et critique, 1697.]

“Bayleov portret idealnoga povjesničara pokazuje da su njegovi zahtjevi više nego utemeljeni: „Svi koji poznaju povijest složit će se s time da se povjesničar koji želi odgovorno obavljati svoj posao mora lišiti duha udvorništva i duha klevetništva te nastojati u okviru svojih snaga zauzeti stav stoika kojega ne mogu dirnuti nikakve žudnje. Mora, ne osvrćući se ni na što drugo, biti osjetljiv jedino na interes istine; mora joj prinijeti žrtvu osjećanja krivnje, prisjećanje na dobivenu milost, pa čak i ljubav spram domovine. Mora zaboraviti na to da potječe iz određene zemlje, da je odgojen u određenoj vjeri, da duguje svoj uspjeh ovim ili onim ljudima te da su ovi ili oni njegovi rođaci ili prijatelji. Povjesničar kao takav je poput Melkisedeka: bez oca, bez majke i bez rodoslovlja. Kada ga pitaju: „Odakle potječete?“ – treba odgovoriti: „Nisam ni Francuz, ni Nijemac, ni Englez, niti Španjolac; stanovnik sam svijeta. Nisam ni u službi cara ili kralja Francuske, nego jedino u službi istine. To je jedina kraljevna, samo sam njoj položio prisegu na vjernost, odan sam joj vitez, a kao simbol reda nosim ono isto odličje kao i najviši sudac i vrhovni svećenik Egipta.“ Koliko povjesničar posvećuje ljubavi domovini, toliko oduzima povlastica povijesti i što je bolji podanik, to je gori povjesničar.”


Krzysztof Pomian, Prošlost kao predmet znanja: historija i filozofija u srednjovjekovnoj misli, Pula 2023, str. 394-395.



Odgovori