Okrugli stol “Uloga baštinske pedagogije u obrazovanju – Interdisciplinarni i interinstitucionalni pristup”

Državni arhiv u Osijeku organizirao je 24. rujna 2020. okrugli stol “Uloga baštinske pedagogije u obrazovanju – Interdisciplinarni i interinstitucionalni pristup” čiju je snimku moguće naknadno pogledati.

Okrugli stol u arhivu: Uloga baštinske pedagogije u obrazovanju – Interdisciplinarni i interinstitucionalni pristup.

Uvodna izlaganja: doc. dr. sc. Danijel Jelaš, viši arhivist, docent na Odsjeku za povijest FFOS i Sergej Filipović, asistent na Odsjeku za povijest FFOS.

Moderator: dr. sc. Dražen Kušen, ravnatelj Državnog arhiva u Osijeku



Povodom obilježavanja manifestacije Dani europske baštine 2020., pod zajedničkom temom Baština i obrazovanje – učenje za život, Državni arhiv u Osijeku se na poziv Ministarstva kulture i Konzervatorskog odjela u Osijeku svojim programima pridružio drugim ustanovama u kulturi. Baština i obrazovanje u interakciji daju nove oblike prenošenja znanja, njegovanja tradicije i stjecanja vještina za sve uzraste građana, djecu, mlade i starije, ranjive skupine, lokalno stanovništvo i turističke posjetitelje.

Važnost kulturne baštine u obrazovanju odavno je prepoznata. U prošlosti je uloga kulturnih institucija u obrazovanju bila uglavnom pasivna, odnosno od njih se očekivalo da omoguće pristup kulturnoj baštini ili da je adekvatno prezentiraju. Međutim, od arhiva, knjižnica, muzeja i drugih subjekata koji se bave očuvanjem baštine sve se više očekuje aktivniji angažman, i to s vlastitim obrazovnim programima, kao i mnogo intenzivnija suradnja s obrazovnim ustanovama. Taj segment kulturno-prosvjetne djelatnosti možemo zajednički nazvati baštinskom pedagogijom premda svaka od baštinskih struka za svoje potrebe rabi vlastitu terminologiju. Pojava baštinske pedagogije s jedne je strane posljedica procesa modernizacije i reformi obrazovanja, pri čemu se daje naglasak suvremenijim metodama učenja u poticajnom okruženju. S druge strane, čuvari baštine nastoje na razne načine podići razinu svijesti o njezinom značaju za zajednicu, prvenstveno kao izvoru znanja o prošlosti, kulturi i tradicijama ovog prostora.

Osnovni cilj okruglog stola o ulozi baštinske pedagogije u obrazovanju je okupiti različite dionike u obrazovnom procesu, baštinske pedagoge i druge kulturne radnike, školske i sveučilišne nastavnike, studente obrazovnih programa i sve zainteresirane te pokušati odgovoriti na nekoliko osnovnih pitanja.

Samoj diskusiji će prethoditi dva uvodna izlaganja, jedno iz perspektive baštinskog pedagoga, a drugo iz perspektive metodičara nastave. Okrugli stol će biti emitiran uživo putem arhivskih društvenih mreža, a bit će ostavljen prostor za komentare i pitanja online publike.


Izvor i dodatne informacije:

https://www.facebook.com/Drzavni-arhiv-u-Osijeku-DAOS-733923473389468/

Odgovori